Rôzne Správy

V Bratislave predstavili UNIKÁT: Tento AUTOBUS je prvý svojho druhu v Európe!

Vozidlo v súčasnosti nasadili do skúšobnej prevádzky. Midibus môže na svoj pohyb využívať jednak elektrinu uloženú v akumulátore, alebo si ju vyrába počas jazdy.

Ilustračný obrázok k článku V Bratislave predstavili UNIKÁT: Tento AUTOBUS je prvý svojho druhu v Európe!
5
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave predstavili vo štvrtok prvý vodíkový midibus svojho druhu v Európe. TASR o tom informovala Renáta Sovišová zo Strojníckej fakulty STU.

Jazdí na vodík

Maximálna hmotnosť vodíka, ktorá sa zmestí do nádrží, je 10,5 kilogramu pri tlaku 350 barov, čo je postačujúce na minimálny dojazd 350 kilometrov na vodík. Dojazd je možné zvýšiť na ďalších 100 kilometrov vďaka batériovým systémom.

Autobus v súčasnosti nasadili do skúšobnej prevádzky.

Hybridný pohon a modulová karoséria, to sú dva základné atribúty prvého homologizovaného midibusu, ktoré ho radia do kategórie výnimočných. Midibus môže na svoj pohyb využívať jednak elektrinu uloženú v akumulátore, alebo si ju vyrába počas prevádzky,“ povedal dekan Strojníckej fakulty STU v Bratislave Ľubomír Šooš. Ako doplnil, fakulta priložila ruku k dielu pri vývoji samonosnej kompozitnej karosérie.

Vo štvrtok (9. 2.) sa na Strojníckej fakulte STU uskutočnil deň otvorených dverí. Záujemcovia počas dňa mali možnosť vidieť nielen vodíkový midibus, ale aj iné moderné technológie a inovatívne projekty.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Vodíkový midibus
5
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM