KAW Správy Samospráva

U Salvátora sa usilovne pracuje. Podarí sa oživiť vzácnu historickú lekáreň?

Mesto má záujem získať aj mobiliár s cieľom čo najvernejšie zachovať unikátny génius loci tohto priestoru.

Ilustračný obrázok k článku U Salvátora sa usilovne pracuje. Podarí sa oživiť vzácnu historickú lekáreň?
9
Galéria
Zdroj: Miroslava Mydliarova

Poslanci na bratislavskom mestskom zastupiteľstve koncom mája odsúhlasili dôležitý návrh. Odklepli, že historickú budovu lekárne získa mesto výmenou za iné priestory. Zdá sa, že všetko prebehlo, ako malo a „U Salvátora“ sa už vo veľkom pracuje.

Odkryjú históriu domu i lekárne

Hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová nám potvrdila, že hlavné mesto má záujem budovu zrekonštruovať: „Naším hlavným zámerom je, aby bola otvorená a prístupná pre Bratislavčanky a Bratislavčanov a ďalších návštevníkov mesta. To sa udeje hneď po vyčistení a základnej oprave objektu.“

Po spomínaných prácach by v historických priestoroch mali otvoriť výstavu o histórii domu aj lekárne.

„V nebytovom priestore bývalej lekárne momentálne prebiehajú práce súvisiace so sprevádzkovaním výstavy. Ide o elektrikárske, zámočnícke, klampiarske, maliarske a čistiace práce. Nejde o rekonštrukciu budovy ako takej. Keď bude priestor pripravený a vyčistený, pristúpime k inštalácii výstavy,“ priblížila Rajčanová.

To, či bude v objekte opäť lekáreň alebo výstavný priestor, závisí od rokovaní a rovnako je zatiaľ otázne, či sa do lekárne vráti pôvodné zariadenie. „Mesto má záujem získať aj mobiliár s cieľom čo najvernejšie zachovať unikátny génius loci tohto priestoru, prípadná dohoda v budúcnosti bude závisieť od ponúkaných možností,“ dodala hovorkyňa.

Je možné aj to, že ak sa vzácny mobiliár nepodarí odkúpiť, dá mesto vyrobiť repliky historického nábytku. Koľko bude rekonštrukcia budovy stáť a kedy sa s ňou začne, sa zatiaľ nevie.

Lekáreň u Salvátora v Bratislave
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie