Eva Sládková Rôzne Správy

Tajomná Mlynská dolina: Kedysi tam bola najstrašidelnejšia dedina v Bratislave

Mnohé miesta v Bratislave majú mimoriadne zaujímavú históriu. Napríklad Mlynská dolina.

Ilustračný obrázok k článku Tajomná Mlynská dolina: Kedysi tam bola najstrašidelnejšia dedina v Bratislave
7
Galéria
Zdroj: TASR

Keď sa povie Mlynská dolina, súčasník si predstaví budovu televízie alebo ZOO. Pritom je to lokalita s bohatou aj tajomnou históriou. Pomenovaná je podľa deviatich mlynov, ktoré stáli na brehu riečky Vydrica a až do 60. rokov 19. storočia fungovali.

Povesti

„Dodnes sú tam pozostatky piatich mlynov, ku ktorým sa viažu rôzne povesti. Táto lokalita je vlastne miestom začiatku priemyslu v našom meste,“ vraví turistický sprievody, nadšený propagátor bratislavskej histórie Ivor Švihran.

Mlynská dolina bude miestom prvej pokoronovej vlastivednej vychádzky, kde sa záujemcovia dozvedia aj ďalšie zaujímavosti o tejto lokalite od Habánskeho mlynu až po Železnú studienku. Napríklad aj to, že medzi Patrónkou a Vojenskou nemocnicou stála v 13. storočí dedina Sellendorf.

„Obyvatelia ju považovali za najstrašidelnejšie miesto v Bratislave. Volali ju aj dedinou duchov,“ dodáva Ivor Švihran s tým, že v dedine žili bohatí, no strašne chamtiví a zlomyseľní ľudia a tak ju preklial starček, ktorého chceli okradnúť a ešte sa mu aj posmievali.

Zastávky

Počas nedeľnej vlastivednej prechádzky tajomnou Mlynskou dolinou si nadšenci histórie spolu s Ivorom Švihranom pozrú desať zaujímavých zastávok.

„Povieme si napríklad o Vojenskej nemocnici, ktorá bola pôvodne Ústavom pre mrzáčikov, zastavíme sa pri kaplnkách, božích mukách, povieme si z čoho vznikol názov Vydrica a bude toho oveľa viac,“ láka turistický sprievodca. Vychádzka má dokopy asi 4 kilometre a zvládne ju takmer každý. Začiatok je Pri Habánskom mlyne o 9.00.

Podrobnosti sa dozviete tu: Vlastivedná prechádzka 1.: Tajomná Mlynská dolina

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie