Ilustračný obrázok k článku Tvrdý útok na starostu Vrakune: Ľudia si v schránkach našli TOTO! O pomoc prosia prezidentku
2
Galéria
Zdroj: Eva Sládková

Tvrdý útok na starostu Vrakune: Ľudia si v schránkach našli TOTO! O pomoc prosia prezidentku

Obyvatelia Vrakune sa obrátili s prosbou o pomoc vo svojom boji s developerom na prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Eva Sládková Správy Samospráva
Eva Sládková Správy Samospráva

Tvrdý útok na starostu Vrakune: Ľudia si v schránkach našli TOTO! O pomoc prosia prezidentku

Obyvatelia Vrakune sa obrátili s prosbou o pomoc vo svojom boji s developerom na prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Ilustračný obrázok k článku Tvrdý útok na starostu Vrakune: Ľudia si v schránkach našli TOTO! O pomoc prosia prezidentku
2
Galéria
Zdroj: Eva Sládková

O plánovanej výstavbe projektu RosenHAUS na rohu Čiernovodskej a Železničnej ulice vo Vrakuni sme už informovali. Ide o kauzu, ktorej začiatky siahajú do dávnej minulosti.

Dnes sa však ľudia boja, že sa výstavbou na jednom z mála zelených miest na sídlisku zníži kvalita ich života. Nielenže prídu o prírodu, ale už i tak komplikovaná doprava vrátane parkovania sa ešte viac zhorší. Nehovoriac o tom, že developer chce stavať v blízkosti školy, čo výrazne skomplikuje žiakom vyučovací proces v čase výstavby.

Mečiarizmus

Pripomeňme, že v roku 1998 okresný úrad ako vlastník predmetného pozemku vo Vrakuni na ňom za odplatu zriadil vecné bremeno pre niekoľko stavebníkov. Vlastníci sa potom niekoľkokrát menili, až vecné bremeno získal súčasný developer MartinDevelopment. Okolo pozemku bolo 22 rokov v podstate ticho, až kým sa súčasný investor nerozhodol tam stavať. Odvoláva sa práve na toto vecné bremeno. Pozemok ako taký však patrí Hlavnému mestu Bratislava.

Na čelo boja proti výstavbe sa postavil starosta Vrakune Martin Kuruc. Ten tvrdí, že prípravné práce, ktoré tu developer už realizuje, sú v rozpore so zákonom. Tvrdí, že povolenia, ktoré má, sú už dávno premlčané a treba o ne žiadať nanovo. Keď pred časom napriek tomu developer predmetný pozemok ohradil a začal na ňom pracovať, starosta sa snažil zabrániť mu v tom.

„Bolo to ako v 90. rokoch minulého storočia, keď si každý robil, čo chcel. Prišli páni v čiernom a my spolu so zástupcami magistrátu Bratislavy, ktorý je vlastníkom tohto pozemku, sme im márne ukazovali papiere, že na toto nemajú právo. Jednoducho ho ohradili,“ povedal pre Bratislava24 Martin Kuruc.

Pamflety

Nedávno si obyvatelia Dolných Honov našli v schránkach pamflet, ktorý osočuje starostu. Nájdete ho v galérii. Ľudia tieto pamflety spájajú s aktuálnou kauzou výstavby domu. Nesúvisí síce s daným pozemkom, píše sa tam o údajných developerských ambíciách starostu a jeho ženy v Ružinove, no v podstate ho obviňuje z podivných obchodov a zo spolupráce s mafiánmi. Ľudia si myslia, že jeho cieľom je zdriskreditovať starostu.

„Našli ste si aj vy túto antikampaň? Prečo asi zrazu teraz?“ pýta sa na sociálnej sieti Vrakunčan Martin.

Ako Bratislava24 povedala zástupkyňa petičného výboru Iveta Sigetová, nie je to prvý pamflet, ktorý si obyvatelia mestskej časti našli v schránkach. Ešte pred prázdninami a počas nich kolovali dva, no tento je najhorší.

„Je napísaný, akoby to bol článok zo serióznych novín,“ vraví Iveta Sigetová, ktorá jedným dychom dodáva, že obvinenia v článku ju vôbec nezaujímajú. „Nášho starostu si ľudia vážia a podporujú. Robí veľa pre Vrakuňu a ani tento problém mu nie je ľahostajný. My si ho nedáme,“ vraví zástupkyňa petičného výboru.

Zavádzanie?

S developerom sa nám dnes nepodarilo skontaktovať, no už pred časom odmietol akékoľvek nelegálne a podpásové praktiky. Vraví, že všetky jeho aktivity sú v súlade so zákonom. „Projekt má platné stavebné povolenie, ktorého platnosť potvrdil uznesením v roku 2014 Najvyšší súd SR, čo vedenie mestskej časti ignoruje a obyvateľom prezentuje nepravdivé informácie,“ tvrdí developer. Dokonca dodáva, že zavádza samospráva.

„Naša viac ako 6-mesačná snaha o konštruktívne riešenia bola zbytočná, nakoľko mestská časť slovami pána starostu jasne deklarovala, že nikdy nemala o tieto riešenia záujem a odmieta ich,“ povedala pre Bratislava24 hovorkyňa developera Beáta Humeníková s tým, že sa snažil projekt upraviť tak, aby vyhovoval Vrakunčanom.

Prezidentka

Zástupkyňa starostu Zuzana Schwartzová nám aktuálne potvrdila, že developer stále vyvíja nejaké aktivity v snahe rozbehnúť výstavbu. Na stránke dokonca láka potenciálnych kupcov na krásne nové bývanie.

„Neustále zavádza. Mestskej časti zatiaľ nepredniesol, ako chce riešiť parkovanie a ďalšiu občiansku vybavenosť, napríklad ihrisko,“ vraví Zuzana Schwartzová.

„Nevzdávame sa. Napísali sme aj list prezidentke Zuzane Čaputovej a dúfame, že nás podporí,“ uzavrela členka petičného výboru Iveta Sigetová.

Nateraz teda zostáva otázne, kto v tejto kauze vyhrá, budeme ju však aj naďalej sledovať.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín