Ilustračný obrázok k článku Vrakunčania bojujú s developerom:  Časy mečiarizmu sú späť, tvrdia
7
Galéria
Zdroj: Eva Sládková

Vrakunčania bojujú s developerom: Časy mečiarizmu sú späť, tvrdia

Sú developeri, ktorí sa snažia byť dobrými susedmi a pri výstavbe čo najviac vychádzajú v ústrety obyvateľom a samospráve. Sú však aj iné prípady.

Aktualizované Eva Sládková Správy Samospráva
Aktualizované Eva Sládková Správy Samospráva

Vrakunčania bojujú s developerom: Časy mečiarizmu sú späť, tvrdia

Sú developeri, ktorí sa snažia byť dobrými susedmi a pri výstavbe čo najviac vychádzajú v ústrety obyvateľom a samospráve. Sú však aj iné prípady.

Ilustračný obrázok k článku Vrakunčania bojujú s developerom:  Časy mečiarizmu sú späť, tvrdia
7
Galéria
Zdroj: Eva Sládková

V bratislavskej Vrakuni má na rohu Železničnej a Čiernovodskej ulice vyrásť nový bytový dom RosenHAUS. Obyvatelia s tým však nesúhlasia a majú na to viacero dôvodov.

Boja sa, že prídu o posledné kúsky zelene, o parkovacie miesta, ale tiež o to, že ich deti, ktoré chodia do blízkej školy, budú mať sťažené vyučovanie. Okolo projektu je veľa pochybností, starosta mestskej časti Martin Kuruc má dokonca podozrenie na podvod.

Zložité vzťahy

Podobné problémy vznikli aj v iných mestských častiach a obciach. Developer odkúpil pozemok, v tomto prípade vecné bremeno, od vlastníka, ktorý ho predtým tiež odkúpil a dnes už nikto presne nevie, prečo došlo k tomu, že sa na predmetnom pozemku má stavať.

Kedysi v roku 1998 okresný úrad ako vlastník predmetného pozemku vo Vrakuni na ňom za odplatu zriadil vecné bremeno pre niekoľko stavebníkov.

Tí sa rokmi niekoľkokrát zmenili. Práve na toto vecné bremeno sa odvoláva aj investor, pozemok ako taký však patrí Hlavnému mestu Bratislava. Ďalším problémom podľa zástupcov samosprávy bolo, že o stavebnom povolení rozhodoval stavebný úrad v Rači, keďže vtedajšie vedenie Vrakune sa rozhodlo, že bude pri stavbe vypomáhať s inžinieringom. Stavebné povolenie bolo vydané v roku 2007.

„Považujem za nemorálne, že sa stavebný úrad v Rači vyjadril k stavbe vo Vrakuni. Tým sa znemožnil celý princíp možnosti účastníkov konania vyjadriť sa. Pred rokmi, keď nebol internet takou bežnou vecou, mali naozaj Vrakunčania obmedzené možnosti dozvedieť sa o výstavbe a zaujať k nej postoj,“ vraví mestská poslankyňa za Vrakuňu Soňa Svoreňová.

Hrubá sila

Okolo pozemku bolo 22 rokov v podstate ticho, až kým neprišiel súčasný developer MartinDevelopment a pozemok si neohradil. Podľa predstaviteľov samosprávy nezákonne.

„Bolo to ako v 90. rokoch minulého storočia, keď si každý robil čo chcel. Prišli páni v čiernom a my spolu so zástupcami magistrátu Bratislavy, ktorý je vlastníkom tohto pozemku, sme im márne ukazovali papiere, že na toto nemajú právo. Jednoducho ho ohradili,“ vraví starosta Vrakune Martin Kuruc.

Rovnako to vidia zúfalí obyvatelia okolitých domov, ktorí už niekoľko dní protestujú s transparentami s nápismi ako „Používate hrubú silu na ochranu protizákonnej stavby“ alebo „Ničíte nám zeleň“.

Prehustenosť

Obyvatelia spísali petíciu. Majú niekoľko závažných dôvodov, prečo stavbu na pozemku nechcú.

„Blízko je škola, ktorú stavba zatieni, nehovoriac o tom, ako sa deti budú učiť, kým sa projekt postaví. Máme tu tiež málo zelene, o ktorú by sme prišli,“ vysvetľuje zástupkyňa petičného výboru Iveta Sigetová.

„Sídlisko Dolné Hony bolo projektované na určitý počet ľudí, určitý počet áut a keď to tu budeme stále zahusťovať, pridávať ďalšie a ďalšie budovy, nastane neriešiteľný problém. Tomu musíme zabrániť,“ dopĺňa miestny poslanec Tomáš Galo.

Podľa starostu Martina Kuruca je postup developera nezákonný z viacerých dôvodov.

Vraví, že v projekte, na ktorý sa stavebník odvoláva, je napísané, že stavbu postaví do dvoch rokov. Dnes podľa neho musí žiadať o povolenia nanovo a pripraviť projekt, ktorý bude odrážať súčasný stav sídliska, diametrálne iný od toho pred mnohými rokmi.

Ohováranie?

Oslovili sme aj developera, ktorý už na sociálnej sieti písal, že tvrdenia pána starostu o „nevyberaných spôsoboch, arogancii či akomkoľvek nátlaku z našej strany“ považuje za ohováranie bez akéhokoľvek relevantného podkladu.

„Úprimne nás mrzí, že až tento týždeň sme sa cez médiá dozvedeli, že naša viac, ako 6 mesačná snaha o konštruktívne riešenia bola zbytočná, nakoľko mestská časť slovami pána starostu jasne deklarovala, že nikdy nemala o tieto riešenia záujem a odmieta ich,“ povedala pre Bratislava24 hovorkyňa developera Beáta Humeníková s tým, že sa snažil projekt upraviť tak, aby vyhovoval Vrakunčanom.

„Deklarovali sme úpravu vjazdu a výjazdu na pozemok, zníženie výšky stavby, deklarovali sme ponechanie, resp. výsadbu novej zelene, vytvorenie nového detského ihriska, občianskej vybavenosti a predložili sme niekoľko alternatív vybudovania dočasných parkovacích miest pre obyvateľov,“ tvrdí Beáta Humeníková.

„Projekt má platné stavebné povolenie, ktorého platnosť potvrdil uznesením v roku 2014 Najvyšší súd SR, čo vedenie mestskej časti ignoruje a obyvateľom prezentuje nepravdivé informácie,“ tvrdí developer.

Martin Kuruc vraví, že je vďačný mestu na čele s Matúšom Vallom ako vlastníkovi pozemku, že je v tejto veci so samosprávou Vrakune súčinný. Starosta má pripravených viacero krokov, ako teraz postupovať. Podľa neho je možné, že kontroverzný plot čoskoro odstránia.

„Vydal som rozhodnutie, ktorým som developera vyzval, aby sa zdržal konaní na pozemku a aby plot odstránil. Rozhodnutie by malo byť vykonateľné tento týždeň. Snažíme sa konštruktívne dohodnúť, ale ak neustúpi ani nám, ani magistrátu, môžeme na to použiť exekútora,“ uviedol v stredu (16.9.) Martin Kuruc s tým, že plot by mohol byť „strhnutý“ na budúci týždeň. Ak bude treba, mestská časť je podľa neho pripravená obrátiť sa aj na súd.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín