Ilustračný obrázok k článku Matúš Vallo podporil Vrakunčanov: Okolnosti okolo výstavby RosenHAUS označil za neuveriteľné!
7
Galéria

Matúš Vallo podporil Vrakunčanov: Okolnosti okolo výstavby RosenHAUS označil za neuveriteľné!

Zúfalí obyvatelia Dolných Honov protestovali proti výstavbe kontroverznej stavby na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Eva Sládková Správy Samospráva
Eva Sládková Správy Samospráva

Matúš Vallo podporil Vrakunčanov: Okolnosti okolo výstavby RosenHAUS označil za neuveriteľné!

Zúfalí obyvatelia Dolných Honov protestovali proti výstavbe kontroverznej stavby na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Ilustračný obrázok k článku Matúš Vallo podporil Vrakunčanov: Okolnosti okolo výstavby RosenHAUS označil za neuveriteľné!
7
Galéria

Bytový dom RosenHAUS má vyrásť na rohu Železničnej a Čiernovodskej ulice vo Vrakuni. Obyvatelia spolu s predstaviteľmi samosprávy ho tam nechcú a tvrdia, že developer aktuálne koná protizákonne. Ten si totiž pozemok oplotil a začal s prácami.

Apel

„Blízko je škola, ktorú stavba zatieni, nehovoriac o tom, ako sa deti budú učiť, kým sa projekt postaví. Máme tu tiež málo zelene, o ktorú by sme prišli,“ vysvetľuje zástupkyňa petičného výboru Iveta Sigetová, ktorá spolu s ostatnými zúfalými občanmi prišla protestovať aj na minulotýždňové zasadnutie Mestského zastupiteľstva Bratislavy. Pani Sigetová sa snažila primátorovi a poslancom vysvetliť, že už i tak zahustená mestská časť ďalšiu stavbu nevydrží.

„Pán primátor, vy ste ten, ktorý nám, Vrakunčanom, môže pomôcť, ktorý stojí na strane spravodlivosti a ktorého Vrakuňa potrebuje,“ apelovala na Matúša Valla.

Neuveriteľné

Primátor ľudí ubezpečil, že je na ich strane a problémom sa intenzívne zaoberá.

„Vieme o tom a je to tá najmenej uveriteľná vec, ktorá sa stala za ostatných 25 rokov. Budeme robiť všetko preto, aby to bolo v poriadku,“ ubezpečil Matúš Vallo.

Pripomeňme, že problém má začiatky ešte v roku 1998, keď okresný úrad ako vlastník predmetného pozemku vo Vrakuni na ňom za odplatu zriadil vecné bremeno pre niekoľko stavebníkov. Tí sa rokmi niekoľkokrát zmenili a práve na toto vecné bremeno sa odvoláva aj súčasný vlastník. Pozemok ako taký však patrí Hlavnému mestu Bratislava.

Ďalším problémom podľa zástupcov samosprávy bolo, že o stavebnom povolení rozhodoval stavebný úrad v Rači, keďže vtedajšie vedenie Vrakune sa rozhodlo, že bude pri stavbe vypomáhať s inžinieringom. Stavebné povolenie bolo vydané v roku 2007.

Okolo pozemku bolo dlhé roky v podstate ticho, až kým neprišiel súčasný developer MartinDevelopment a pozemok si neohradil. Podľa predstaviteľov samosprávy nezákonne.

„V projekte, na ktorý sa stavebník odvoláva, je napísané, že stavbu postaví do dvoch rokov. Dnes musí žiadať o povolenia nanovo a pripraviť projekt, ktorý bude odrážať súčasný stav sídliska, diametrálne iný od toho pred mnohými rokmi,“ vraví starosta Vrakune Martin Kuruc.

Zavádzanie?

Developer však tieto tvrdenia odmieta a považuje ich za nepravdivé a zavádzajúce. Zdôrazňuje, že postupuje v zmysle platného stavebného povolenia, ktorého platnosť mal v roku 2014 potvrdiť aj Najvyšší súd SR. Tvrdí, že oplotenie postavil na základe vecného bremena, práva stavby bytového domu, ktoré je na pozemku zriadené od roku 1998 a platného stavebného povolenia.

„Nevidíme najmenší dôvod na odstránenie oplotenia. Stavebné povolenie a stavebný zákon ukladajú povinnosť oplotiť stavenisko,“ konštatuje hovorkyňa developera Beáta Humeníková.

Zmena projektu

Predstavitelia magistrátu, ktorý je vlastníkom pozemku, sa tento mesiac stretli s developerom. Ten im predstavil svoj zámer, ako chce projekt zmeniť. Témou stretnutia však podľa primátorovej hovorkyne Kataríny Rajčanovej nebola platnosť stavebného povolenia, ani oplotenie pozemku.

„Išlo o posúdenie možnosti vybudovania odstavných stojísk pre obyvateľov lokality a to trvalého riešenia na danom respektíve okolitých pozemkoch vo vlastníctve hlavného mesta. Predmetom stretnutia bola aj diskusia o zachovaní parkovacích miest pre obyvateľov bývajúcich vo vedľajších bytových domoch a to i počas výstavby objektu,“ uviedla pre Bratislava24 Katarína Rajčanová. Ako dodala, podmienky kladené zo strany magistrátu boli smerované napríklad aj k zachovaniu zelených plôch a to v čo najväčšej miere. Mesto od developera žiada, aby bral do úvahy dopravnú situáciu a tvorbu verejného priestoru v území.

„Mesto tiež požaduje navrhnúť, naprojektovať, odsúhlasiť, povoliť a vybudovať aj dočasné stojiská a to ešte pred začatím stavebnej činnosti,“ uzavrela hovorkyňa mesta.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín