Eva Sládková Správy Samospráva

Matúš Vallo podporil Vrakunčanov: Okolnosti okolo výstavby RosenHAUS označil za neuveriteľné!

Zúfalí obyvatelia Dolných Honov protestovali proti výstavbe kontroverznej stavby na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Ilustračný obrázok k článku Matúš Vallo podporil Vrakunčanov: Okolnosti okolo výstavby RosenHAUS označil za neuveriteľné!
7
Galéria
Zdroj: Martin Kuruc FB

Bytový dom RosenHAUS má vyrásť na rohu Železničnej a Čiernovodskej ulice vo Vrakuni. Obyvatelia spolu s predstaviteľmi samosprávy ho tam nechcú a tvrdia, že developer aktuálne koná protizákonne. Ten si totiž pozemok oplotil a začal s prácami.

Apel

„Blízko je škola, ktorú stavba zatieni, nehovoriac o tom, ako sa deti budú učiť, kým sa projekt postaví. Máme tu tiež málo zelene, o ktorú by sme prišli,“ vysvetľuje zástupkyňa petičného výboru Iveta Sigetová, ktorá spolu s ostatnými zúfalými občanmi prišla protestovať aj na minulotýždňové zasadnutie Mestského zastupiteľstva Bratislavy. Pani Sigetová sa snažila primátorovi a poslancom vysvetliť, že už i tak zahustená mestská časť ďalšiu stavbu nevydrží.

„Pán primátor, vy ste ten, ktorý nám, Vrakunčanom, môže pomôcť, ktorý stojí na strane spravodlivosti a ktorého Vrakuňa potrebuje,“ apelovala na Matúša Valla.

Neuveriteľné

Primátor ľudí ubezpečil, že je na ich strane a problémom sa intenzívne zaoberá.

„Vieme o tom a je to tá najmenej uveriteľná vec, ktorá sa stala za ostatných 25 rokov. Budeme robiť všetko preto, aby to bolo v poriadku,“ ubezpečil Matúš Vallo.

Pripomeňme, že problém má začiatky ešte v roku 1998, keď okresný úrad ako vlastník predmetného pozemku vo Vrakuni na ňom za odplatu zriadil vecné bremeno pre niekoľko stavebníkov. Tí sa rokmi niekoľkokrát zmenili a práve na toto vecné bremeno sa odvoláva aj súčasný vlastník. Pozemok ako taký však patrí Hlavnému mestu Bratislava.

Ďalším problémom podľa zástupcov samosprávy bolo, že o stavebnom povolení rozhodoval stavebný úrad v Rači, keďže vtedajšie vedenie Vrakune sa rozhodlo, že bude pri stavbe vypomáhať s inžinieringom. Stavebné povolenie bolo vydané v roku 2007.

Okolo pozemku bolo dlhé roky v podstate ticho, až kým neprišiel súčasný developer MartinDevelopment a pozemok si neohradil. Podľa predstaviteľov samosprávy nezákonne.

„V projekte, na ktorý sa stavebník odvoláva, je napísané, že stavbu postaví do dvoch rokov. Dnes musí žiadať o povolenia nanovo a pripraviť projekt, ktorý bude odrážať súčasný stav sídliska, diametrálne iný od toho pred mnohými rokmi,“ vraví starosta Vrakune Martin Kuruc.

Zavádzanie?

Developer však tieto tvrdenia odmieta a považuje ich za nepravdivé a zavádzajúce. Zdôrazňuje, že postupuje v zmysle platného stavebného povolenia, ktorého platnosť mal v roku 2014 potvrdiť aj Najvyšší súd SR. Tvrdí, že oplotenie postavil na základe vecného bremena, práva stavby bytového domu, ktoré je na pozemku zriadené od roku 1998 a platného stavebného povolenia.

„Nevidíme najmenší dôvod na odstránenie oplotenia. Stavebné povolenie a stavebný zákon ukladajú povinnosť oplotiť stavenisko,“ konštatuje hovorkyňa developera Beáta Humeníková.

Zmena projektu

Predstavitelia magistrátu, ktorý je vlastníkom pozemku, sa tento mesiac stretli s developerom. Ten im predstavil svoj zámer, ako chce projekt zmeniť. Témou stretnutia však podľa primátorovej hovorkyne Kataríny Rajčanovej nebola platnosť stavebného povolenia, ani oplotenie pozemku.

„Išlo o posúdenie možnosti vybudovania odstavných stojísk pre obyvateľov lokality a to trvalého riešenia na danom respektíve okolitých pozemkoch vo vlastníctve hlavného mesta. Predmetom stretnutia bola aj diskusia o zachovaní parkovacích miest pre obyvateľov bývajúcich vo vedľajších bytových domoch a to i počas výstavby objektu,“ uviedla pre Bratislava24 Katarína Rajčanová. Ako dodala, podmienky kladené zo strany magistrátu boli smerované napríklad aj k zachovaniu zelených plôch a to v čo najväčšej miere. Mesto od developera žiada, aby bral do úvahy dopravnú situáciu a tvorbu verejného priestoru v území.

„Mesto tiež požaduje navrhnúť, naprojektovať, odsúhlasiť, povoliť a vybudovať aj dočasné stojiská a to ešte pred začatím stavebnej činnosti,“ uzavrela hovorkyňa mesta.

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie