Rôzne Správy

To bude paráda! Na Dunaji v Bratislave a okolí chcú oživiť staré riečne RAMENÁ

Počas ôsmich rokov sa už podarilo obnoviť 5462 hektárov mokradí v povodí Dunaja. Pripravujú sa ďalšie projekty.

Ilustračný obrázok k článku To bude paráda! Na Dunaji v Bratislave a okolí chcú oživiť staré riečne RAMENÁ
Zdroj: BROZ

Svetový fond na ochranu prírody (WWF Slovensko) s partnermi pripravuje na rieke Dunaj projekty, ktoré oživia staré riečne ramená. Cieľom je obnova biodiverzity v mestskej krajine a zmierňovanie dosahov zmeny klímy. Pri príležitosti Medzinárodného dňa Dunaja, ktorý bol 29. júna, o tom informovala Andrea Settey Hajdúchová z WWF Slovensko.

Ramená v Bratislave

V Bratislave pripravuje organizácia obnovu starých ramien Dunaja – Ovsištského a Biskupického. Tie nie sú po reguláciách prietočné, čo spôsobuje, že niva a lužné lesy trpia suchom, tvrdí WWF Slovensko.

Dunaj kedysi nebol sústredený do jedného hlavného koryta, ako to dnes mnoho ľudí vníma, ale sa rozlieval do viacerých korýt, medzi ktoré patrilo istý čas aj Biskupické rameno,“ poukázala expertka WWF Slovensko Šárka Horáčková. Dodala, že v minulosti bolo toto rameno mohutnejšie, reguláciami však stratilo spojenie s hlavným tokom Dunaja.

Biskupické rameno so systémom ďalších na naň napojených zaniknutých ramien siaha od Podunajských Biskupíc po Hamuliakovo.

„Jeho obnova by prospela tunajším lužným lesom, najmä takzvaným mäkkým, teda vŕbovo-topoľovým, ktoré rastú iba v tesnej blízkosti vôd. Tieto lesy sa z našej prírody strácajú spolu so živými, dynamickými riekami,“ poznamenala Horáčková.

Živý Dunaj

Projekt obnovy ramien je súčasťou Partnerstva pre živý Dunaj (Living Danube Partnership). Počas ôsmich rokov sa podarilo obnoviť 5462 hektárov mokradí v povodí Dunaja.

Projekt sa tento rok sústredí na hľadanie ďalších lokalít a prípravu odborných štúdií, kde a ako môže obnova riečnej krajiny pomôcť zadržať vodu v krajine, zmierniť dôsledky zmeny klímy a skvalitniť mestské a prímestské prostredie.

Foto je ilustračné

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM