Správy Samospráva

Takto bude vyzerať unikátne komunitné bývanie. Kto sa tam nasťahuje?

Víťazný návrh súťaže na výstavbu nájomného bytového súboru je už známy.

Ilustračný obrázok k článku Takto bude vyzerať unikátne komunitné bývanie. Kto sa tam nasťahuje?
Zdroj: MIB

Hlavné mesto, Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) a METRO v októbri minulého roka vyhlásili architektonickú súťaž na nájomný bytový súbor určený na komunitné bývanie pre seniorov na Parkovej ulici v Prievoze. Ide o komorný projekt s nízkou zástavbou.

Nájomné bývanie

Víťazný návrh od architektonického tímu Superatelier vybrala odborná porota z 56 súťažných návrhov. Skladá sa z 8 menších objektov, s 20 jednoizbovými a 10 dvojizbovými bytmi, usporiadaných tak, aby vytvárali prirodzený priehľad na Csákyho kaštieľ od vstupu do územia. Kaštieľ v susedstve od 50. rokov pôsobí aj ako geriatrické sanatórium, využitie pozemku na byty pre seniorov tak vyvážene zapadá do miestnej situácie. Návrh zároveň v najväčšej miere rešpektuje aj bohatú zeleň, ktorá sa na pozemku nachádza.

„Víťazný návrh citlivo, ale zároveň presvedčivo reaguje na existujúce prostredie. Vďaka jeho menšej mierke nekonkuruje objektu kaštieľa, nenarúša parkový charakter jeho okolia, a pritom stále umožňuje vznik dostatočného množstva kvalitných bytov,“ povedal riaditeľ sekcie súťaží MIB Peter Lényi.

Nájomné bývanie prevažne pre seniorov vznikne na mestskom pozemku susediacom s Csákyho kaštieľom, ktorý vlastní Kongregácia Dcér sv. Františka Assiského, Slovenská provincia. Mesto tak na pozemku vhodnom pre nájomné bývanie pokračuje v rozširovaní možností nájomného bývania, a na doteraz neprístupný pozemok prináša pre lokalitu vhodnú a doplňujúcu funkciu. Hlavnou kvalitou návrhu, o ktorej autori porotu presvedčili, je útulnosť navrhnutého prostredia. Návrh tak najlepšie zodpovedá predstavám o dome, kde má každý jeho obyvateľ dostatok súkromia a zároveň priestor pre spoločenské aktivity.

Komunitné centrum

Komunitný charakter návrhu prepája novovytvorené centrálne nádvorie zimnou záhradou, ktorá bude ponúkať širokú škálu aktivít. V nádvorí sa bude koncentrovať spoločenský život obyvateľov a obyvateliek, cez nádvorie budú zároveň aj vchádzať domov. Porota prihliadala aj na požiadavky susediacich obyvateľov, ktoré vzišli z participatívneho procesu, v ktorom susedia deklarovali, že preferujú nižšiu zástavbu a komornú atmosféru.

„Víťazný návrh oslovil členov poroty hneď od začiatku, ako reprezentant fragmentovanej urbánnej štruktúry. Najlepšie uchopil myšlienku komunitného bývania a posúva koncept ubytovania pre seniorov a seniorky na veľmi vysokú úroveň. Teší ma, že realizáciou projektu bude mesto vedieť ponúknuť moderné a zároveň útulné nájomné bývanie,“ uviedla námestníčka primátora Lucia Štasselová.

Aby Superatelier priniesol odkaz na bývalé skleníky, ktoré na tomto mieste v minulosti existovali, vo svojom návrhu zároveň vytvára odkaz na tieto objekty a do projektu navrhuje aj nové skleníky, ktoré budú zároveň dopĺňať komunitné zameranie celého projektu. Cieľom bolo vytvoriť priestor pre seniorov a seniorky, kde sa budú cítiť vítane a zároveň budú v každodennom kontakte so svojimi susedmi. Bude zabezpečený zber dažďovej vody zo striech, ktorá sa využíva v záhrade na polievanie rastlín a ako úžitková voda.

V Prievoze vznikne komunitné nájomné bývanie pre seniorov 👴🏘️ 🏆V októbri sme vyhlásili architektonickú súťaž pre...

Posted by Metropolitný inštitút Bratislavy on Friday, January 15, 2021

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM