Stavba roka 2017: Ktorý z bratislavských projektov získa prestížny titul?

Bratislava sa rozrastá závratným tempom. Určite sa aj vám niektorý z projektov pozdáva viac ako tie ostatné. Ktorému z nominovaných projektov by ste dali svoj hlas?

Do súťaže Stavba roka 2017 sa zaraďujú novostavby, rekonštrukcie aj obnovy realizované na území Slovenskej republiky. Prihlásené stavby posudzuje a hodnotí odborná porota s medzinárodnou účasťou vo dvoch kolách. Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže a odovzdávanie cien sa uskutoční 11. apríla 2018.

Do súťaže Stavba roka bolo za uplynulý rok nominovaných aj niekoľko stavieb z Bratislavy. Ktorej z nich by ste prisúdili prestížny titul Stavby roka 2017? Hlasovať o cene verejnosti môžete aj na oficiálnej stránke súťaže. Nájdete ju TU.

Obytný súbor TAMMI II.

Projekt, ktorý vyrástol v Dúbravke, oslovil porotu okrem zaujímavého architektonického riešenia aj „activity parkom“ so zeleňou, fitness prvkami a oddychovými zónami. Projekt TAMMI priniesol do hlavného mesta fínsku kvalitu bývania, nízkoenergetické riešenia a funkčné dispozície. Všetky objekty obytného súboru sú navrhnuté vo svojej vlastnej farebnosti, ktorá odráža jedinečnosť ročných období. V projekte má každý bytový dom sauny a spoločenské priestory, so zámerom podporiť komunitný spôsob bývania.

Parčík Bosákova ulica

V novom parku, ktorý vidieť aj z hlavnej cesty, nájdete okrem zelene – kríkov, stromov a kvetov aj detské ihrisko a viacero lavičiek na príjemné posedenie. Vodný prvok tvorí fontána so zaujímavým technickým súsoším, príjemným doplnením je aj jazierko obklopené kvetmi. Tieň v horúcich letných dňoch poskytne až 17 druhov listnatých aj ihličnatých stromov.

UNIQ Staromestská

Objekt UNIQ dopĺňa nárožie mestského bloku a citlivo reaguje na svoje okolie. Budova je jednoduchá, efektívna s maximálnym využitím podlahovej plochy. Zaoblené rohy vytvárajú v mestskom prostredí originálny architektonický výraz a ponúkajú pôsobivé výhľady na okolie. Budova má tri podzemné podlažia garáží s kapacitou 138 parkovacích miest a sedem nadzemných podlaží. Pôdorys umožňuje efektívne riešenie kancelárskych plôch a flexibilitu na ďalšie delenie priestoru. Všetkým nájomcom modernej budovy je k dispozícii aj veľká plocha strešných zelených terás.

Čerpacia stanica SLOVNAFT

Čerpaciu stanicu netradičného vzhľadu navrhla architektonická kancelária ALEXY & ALEXY. Oproti iným čerpacím staniciam je výnimočná originálne riešeným membránovým prestrešením s výraznou kovovou konštrukciou. Stanica disponuje ekologickými opatreniami, akými sú napríklad tepelné čerpadlo či zelená strecha.

Zaujímavosťou je, že čerpacia stanica je postavená vedľa budovy Apollo klubu, kde v minulosti sídlilo riaditeľstvo rafinérie Apollo, predchodkyne Slovnaftu, ktorá bola zničená počas 2. svetovej vojny.

Kancelárske budovy Rosum

Z pôvodne rezidenčného sa projekt zmenil na kancelársky s plochou viac ako 22-tisíc metrov štvorcových. Do Ružinova priniesol ďalšiu občiansku vybavenosť a nové verejné priestory. Projekt pozostáva z dvoch 11-podlažných budov. Rosum ponúka kancelárske priestory v severnej a južnej veži. Spája ich integrovaný parkovací dom so 470 parkovacími miestami. Zamestnanci sa cez obednú prestávku môžu poprechádzať na streche, ktorú tvorí terasa s množstvom zelených prvkov.

Panorama Business II

Na atraktívnom mieste medzi nábrežím Dunaja a vežiakmi Panorama City rýchlym tempom vyrástla nová administratívna budova. Projekt je technicky navrhnutý tak, aby spĺňal najnovšie trendy a požiadavky na zefektívnenie nákladov. Chladenie kancelárií zabezpečujú chladiace trámy, ktoré poskytujú vysoký komfort so správnou teplotou bez hluku a prievanu.

Medzi hlavné výhody zelenej budovy patria tiež nižšie prevádzkové náklady, kvalitnejšie pracovné prostredie a tiež zvýšenie investičnej hodnoty budovy. Všetky technológie sú napojené do centrálneho riadiaceho systému, čo umožňuje ich jednoduché ovládanie a sledovanie. V priestore za budovou nájdete polouzavretý parčík, kde si môžu oddýchnuť zamestnanci aj okoloidúci.

Ktorému z bratislavských projektov by ste prisúdili titul Stavba roka 2017?

Zdroj: bratislava.dnes24.sk