Správy Samospráva

Staré Mesto prepláca seniorom časť nákladov na taxík k lekárovi

Miestna samospráva podobnú službu poskytovala už v minulosti. Išlo o Staromestskú prepravnú službu, ktorú mestská časť zaviedla ešte v októbri 2011.

Ilustračný obrázok k článku Staré Mesto prepláca seniorom časť nákladov na taxík k lekárovi
Zdroj: TASR

Bratislavské Staré Mesto sa svojim seniorom snaží pomôcť aj finančným príspevkom na taxík. Ten sa však týka výhradne prípadov návštevy lekára alebo zdravotníckeho zariadenia a jeho výška je 2,5 eura. „Cesta taxíkom v meste sa pohybuje okolo piatich eur, takže ide o zhruba polovicu nákladov,“ uviedol staromestský starosta Radoslav Števčík.

Iba na cestu k lekárovi

Miestna samospráva podobnú službu poskytovala už v minulosti. Išlo o Staromestskú prepravnú službu, resp. Senior taxi, ktorú mestská časť zaviedla ešte v októbri 2011. Fungovala tak, že dôchodca si taxík vopred objednal a mohol sa ním odviesť k lekárovi, na nákupy alebo na kultúrne podujatia mestskej časti. K dispozícii bol počas pracovných dní s tým, že senior zaplatil na spiatočnej ceste dve eurá.

„Mestská časť mala na to vyčlenené vlastné vozidlo, čo ale bolo limitujúce, lebo sa ním mohol odviesť len jeden človek. Takto sme službu otvorili všetkým staromestským seniorom. Naraz tak môžu jazdiť všetci, pokiaľ im to kapacity taxislužieb dovoľujú,“ argumentoval Števčík. Podmienkou však je, aby mal senior trvalý pobyt v mestskej časti a aby taxík využil len pri ceste k lekárovi a späť domov. Uvedenú časť jazdného im miestny úrad totiž preplatí len v prípade, ak sa preukáže potvrdením od lekára.

Do budúcnosti nie je vylúčené ani prípadné zvýšenie finančného príspevku, to však bude závisieť od miestnych poslancov. Dôležité podľa Števčíka je nastavenie systému tak, aby služba pomáhala a nedochádzalo k jej zneužívaniu.

Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM