Rôzne

Sneženie neobmedzilo bratislavské Letisko M. R. Štefánika

Po prvom snežení v tejto zimnej sezóne funguje letisko bez problémov.

Ilustračný obrázok k článku Sneženie neobmedzilo bratislavské Letisko M. R. Štefánika
5
Galéria
Zdroj: TASR

Bratislavské letisko funguje bez problémov, odlety a prílety sú napriek prvému sneženiu tejto zimy podľa letového poriadku, informovala hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková. Vzletovo-pristávacie dráhy je však potrebné priebežne čistiť a postrekovať, dispečeri letiskového dispečingu vykonávajú meranie klzkosti povrchu vzletovo-pristávacích dráh.

Odmrazovanie odľahčí lietadlo

Kapitáni lietadiel si žiadajú službu odmrazovania lietadiel. To sa robí, ak teplota vzduchu poklesne pod 3 stupne Celzia nad nulou v kombinácii zo zvýšenou vlhkosťou vzduchu.

„V týchto prípadoch vznikajú meteorologické javy ako inovať, mrznúca hmla a mrznúci dážď, ktoré môžu zvýšiť hmotnosť lietadla až o niekoľko stoviek kilogramov a zároveň tak zmeniť jeho aerodynamické vlastnosti,“ ozrejmila Ševčíková.

V prvej fáze odnámrazovania sa používa zmes odmrazovacej kvapaliny s teplou vodou, pričom jej prúdom je lietadlo zbavené námrazy a snehu (tzv. „de-icing“ lietadla), v druhej fáze sa uskutočňuje postrek lietadla protinámrazovou kvapalinou, ktorá slúži ako prevencia pred tvorbou ďalšej námrazy.

V oboch prípadoch je kvapalina následne odsávaná špeciálnym zariadením.

Odstraňujú sneh a posýpajú dráhy

Technici zimnej údržby sa starajú spolu o vyše 800-tisíc štvorcových metrov prevádzkových plôch letiska. V období snehových zrážok majú na starosti fúkanie, zametanie, pluhovanie, frézovanie či posyp letiskových dráh.

„Využívajú na to letiskové zametače, ťahače, snehové frézy, sypač, letiskový postrekovač či traktory. Na odnámrazovanie prevádzkových plôch má Letisko M. R. Štefánika k dispozícii 16 ton močoviny a Transheatu a dve tony technickej soli,“ priblížila hovorkyňa.

Zimná prevádzka na bratislavskom letisku sa začala v polovici novembra a potrvá predbežne do konca marca 2020.

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM