Alexandra Húsková Rôzne

SMER vyzýva na odstúpenie Dušana Pekára - starostu Ružinova

Bratislavská Krajská rada Smeru-SD vyzýva starostu Ružinova Dušana Pekára (KDH), aby sa vzdal svojej funkcie a vyvodil tak politickú zodpovednosť za svoje zlyhania pri riadení tejto bratislavskej mestskej časti.

Ilustračný obrázok k článku SMER vyzýva na odstúpenie Dušana Pekára - starostu Ružinova
Zdroj: Dnes24.sk

Rada tak reaguje na finančnú kontrolu v Ružinovskom športovom klube (RŠK), ktorá preukázala v tejto príspevkovej organizácii mestskej časti vážne nedostatky a chýbajúce státisíce eur.

„V takejto situácii považujeme ďalšie zotrvávanie Dušana Pekára na poste starostu mestskej časti Ružinov za pľuvanec do tváre a výsmech všetkým slušným občanom tejto mestskej časti,“ informovala Zuzana Demovičová z krajskej kancelárie strany Smer-SD. Tvrdí, že starosta ako člen Kresťanskodemo­kratického hnutia mal sám vyhodnotiť, že jeho ďalšie pôsobenie na tomto poste je z morálneho a etického hľadiska neprijateľné.

Hovorkyňa Ružinova Miroslava Štrosová uviedla, že mestská časť začala konať v prípade podozrenia zo sprenevery v RŠK vo chvíli, keď sa o ňom dozvedela. Vo februári tohto roka podal starosta Pekár na prokuratúre dve trestné oznámenia na neznámeho páchateľa z dôvodu podozrenia zo spáchania trestných činov sprenevery, porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie, neodvedenia i nezaplatenia dane a poistného.

„V trestnom oznámení starosta uviedol dátumy a konkrétne sumy, ktoré vtedajšia poverená riaditeľka RŠK vyberala z bankového účtu. Ešte pred podaním trestného oznámenia bola poverená riaditeľka listom vyzvaná, aby uviedla, kde sa finančné prostriedky nachádzajú a na aký účel boli použité,“ priblížila Štrosová.

Kontrolou v RŠK sa zistilo, že účtovníctvo v klube nebolo vedené podľa zákona správne a preukázateľne a je podozrenie, že došlo k porušeniu povinnosti štatutárneho zástupcu pri správe cudzieho majetku. V správe kontrolóra odznelo, že vymenovanie dočasnej poverenej riaditeľky RŠK v roku 2011 starostom Pekárom nebolo podľa kontrolóra mestskej časti Ružinov v súlade so zákonom o obecnom zriadení a je právne neúčinné.

Bývalá riaditeľka podľa kontroly zrealizovala z RŠK výber peňazí vo výške 341.200 eur, no účtovne nebol podložený. Klub mal aj ku koncu minulého roka nezaplatené odvody vo výške viac ako 227.000 eur.

Viac si prečítajte tu: Len slaboduchý jedinec by nevidel, že tu ide o politický súboj-aj toto odznelo na Ružinovskom zastupiteľstve

Ružinovskí poslanci sa pre tieto zistenia rozhodli na svojom minulotýždňovom rokovaní znížiť starostovi plat až na možné minimum. Dušan Pekár tak prišiel o plat vo výške 3680 eur a s účinnosťou od 28. apríla bude dostávať minimálny mesačný plat vo výške 2629 eur.

Poslanec Vladimír Sloboda (SaS) navrhoval aj vyhlásenie miestneho referenda o odvolaní starostu. Zastupiteľstvo však jeho návrh neschválilo.

Činnosť RŠK je zameraná najmä na správu zverených športovo-rekreačných areálov a organizovanie športových a spoločenských podujatí. Taktiež na spoluprácu s ružinovskými materskými a základnými školami a rozvoj rekreačného a výkonnostného športu.

Starosta Dušan Pekár vyjadrenie Krajskej organizácie SMERU-SD nekomentoval.

Viac o problémoch v Ružinove si prečítajte tu : Za mesiac sa zázraky spraviť nedajú,hovorí nový riaditeľ o katastrofálnych červených číslach ružinovského podniku VPS

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM