Správy

Samosprávy vlani zaznamenali nárast príjmov a pokles výdavkov

Samosprávy zaznamenali vlani nárast príjmov a pokles výdavkov. Vo volebnom roku teda neinvestovali viac ako v roku 2012. Vyplýva to z aktuálnej analýzy spoločnosti CRIF-Slovak Credit Bureau.

Ilustračný obrázok k článku Samosprávy vlani zaznamenali nárast príjmov a pokles výdavkov
Zdroj: TASR

Celkové rozpočtované príjmy samospráv dosiahli ku koncu minulého roka úroveň 3,8 miliardy eur a boli o 1,53 percent vyššie ako príjmy očakávané v rozpočtoch schválených zastupiteľstvami miest a obcí. Na celkových príjmoch sa 80,75 percent podieľali bežné príjmy, 8,89 percent kapitálové príjmy a 10,36 percent príjmy z finančných operácií.

„Pozitívnym javom v oblasti príjmov bol nárast daňových príjmov v porovnaní s rokom 2013 o 4,43 percent a v rámci nich medziročné zvýšenie objemu výnosov dane z príjmov fyzických osôb poukázaného samosprávam o 6,03 percent,“ uviedla hlavná analytička spoločnosti Jana Marková.

Kým v roku 2013 jeden obyvateľ na podielových daniach zaplatil 226,45 eura, vlani sa suma zvýšila na 239,86 eura. Obce a mestá pritom naďalej trvajú na zvýšení ich podielu na vybranej dani z príjmov fyzických osôb na úroveň spred roka 2012, teda na 70,3 percent . „Bankové úvery, ostatné úvery a pôžičky tvorili v roku 2014 takmer 56 percent z finančných príjmov samospráv, ale žiadna z nich neemitovala komunálne dlhopisy,“ uviedla spoločnosť CRIF.

Prečítajte si tiež: Ružinov vyčlenil na vytunelovaný športový klub a podnik verejných služieb viac ako pol druha milióna eur. Starostovi opäť upravili plat

Ku koncu minulého roka celkové rozpočtované výdavky dosiahli úroveň 3,7 miliardy eur a boli o 2,42 percent nižšie ako výdavky očakávané v schválených rozpočtoch. Na celkových výdavkoch sa 77,86 percent podieľali bežné výdavky, 15,99 percent kapitálové výdavky a 6,15 percent finančné výdavky.

„Vývoj objemu kapitálových výdavkov municipalít potvrdil, že nie všetky samosprávy vo volebnom roku výrazne investovali a celkové kapitálové výdavky boli dokonca nižšie ako v roku 2012,“ doplnila Marková s tým, že v prepočte na jedného obyvateľa kapitálové výdavky predstavovali 108,22 eura.

Prečítajte si tiež: Za mesiac sa zázraky spraviť nedajú, hovorí nový riaditeľ o katastrofálnych červených číslach ružinovského podniku VPS

Z analýzy ďalej vyplýva, že rozpočtové hospodárenie samospráv skončilo celkovo ku koncu minulého roka s prebytkom 5,1 milióna eur. Po započítaní príjmových a výdavkových finančných operácií bol účtovný prebytok samospráv vo výške 178 miliónov eur. Pri vyčíslení výsledku hospodárenia nebola použitá metodika ESA 2010.

„V roku 2014 bol zavedený ozdravný režim iba v obci Jabloň, nútená správa zavedená nebola,“ priblížila spoločnosť s tým, že hospodárenie mestskej časti Bratislava-Devín pokračovalo v režime nútenej správy aj v roku 2014, pričom kompetencie prešli z Ministerstva financií SR na Bratislavu hlavné mesto.

Foto: Ilustrčné.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM