Sobota 20. júl 2019 Iľja/Eliáš  32 °C
Rôzne

R. Kusý chce na ploche deviatich hektárov vybudovať Park športu a oddychu

V Petržalke by mohol o niekoľko rokov vyrásť športový park. Vybudovať ho chce R. Kusý ako župan BSK.

Ilustračný obrázok k článku R. Kusý chce na ploche deviatich hektárov vybudovať Park športu a oddychu
Zdroj: TASR

Na konci bratislavskej Petržalky by mohol v budúcnosti vzniknúť Park športu a oddychu. Vyrásť by mal na pozemku s rozlohou deviatich hektárov, ktorý od roku 2008 patrí Bratislavskému samosprávnemu kraju (BSK) a kde sa už v minulosti uvažovalo s viacerými, nakoniec nezrealizovanými projektmi, napr. Danube Arenou. Do piatich rokov ho tu chce vybudovať starosta Nového Mesta a zároveň kandidát na predsedu BSK Rudolf Kusý.

Veľký plán

„Je to najväčší pozemok, ktorý patrí kraju. Ide o 90 000 metrov štvorcových, ktoré ležia ľadom už deväť rokov, resp. pestuje sa na nich burina. Župa žiadny ďalší takýto pozemok nemá. Ak sa stanem županom BSK, o päť rokov vás tu rád privítam a pozrieme si nový park v Bratislave,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej besede Kusý. Podľa neho stačilo deväť rokov slov, sľubov a memoránd bez konkrétnych rozhodnutí.

Dnešným dňom preto na webovej stráne www.parksportu.sk spúšťa verejnú diskusiu. Je totiž presvedčený, že ak sa má niečo budovať pre ľudí, mali by byť do toho zapojení a nemali byť o tom rozhodovať poslanci či úradníci od stola. „Cieľom však nie je len vytvoriť priestor na spolurozhodovanie, ale aj zabezpečiť, aby pozemok výnimočný veľkosťou a hodnotou v tichosti nezmizol, nepredal sa alebo neprenajal sa na 99 rokov, ale naozaj slúžil ľuďom,“ doplnil Kusý.

Park pre ľudí

Počas prvej fázy diskusie je možnosť vyskladať si, čo by na danom pozemku mohlo funkčne vzniknúť, teda zvoliť, akým spôsobom sa má ktorá časť pozemku využiť. Na výber majú obyvatelia z piatich možností – šport, oddych, príroda, deti a seniori. Výsledky tejto časti participácie budú následne odprezentované verejnosti a práve z týchto návrhov a požiadaviek vzídu podľa Kusého odpovede na otázky, čo konkrétne by sa tam malo vybudovať či koľko by to malo stáť.

„Urobme miesta pre verejnosť, kde môže bezplatne oddychovať, prechádzať sa alebo športovať. Napríklad podľa vzorov v Českej republike, Maďarsku či Poľsku,“ doplnil Kusý s tým, že sa nebráni ani spolupráci s rôznymi športovými zväzmi a vybudovaním menších športových hál. „Pokojne na 20 percentách pozemku môže vzniknúť päť hál. Je to také veľké,“ dodal Kusý.

Zdroj: TASR