KAW Rôzne

Parčík Svoradova je ideálnym miestom na hry a stretnutia. Od dnes je otvorený pre všetkých

V centre mesta pribudla nová upravená zelená plocha, kde sa môžu deti do sýta vyblázniť, susedia z okolia relaxovať v tieni stromov a študenti premietať filmy.

Ilustračný obrázok k článku Parčík Svoradova je ideálnym miestom na hry a stretnutia. Od dnes je otvorený pre všetkých
9
Galéria

Parčík na Svoradovej bol v minulosti súčasťou historickej Pálffyho záhrady, ktorá sa rozprestierala medzi dnešnými ulicami Zámockou, Zochovou a Palisádmi. Priestor dlho nikto nevyužíval, vyzeral zanedbane a chátral. Po rozsiahlej rekonštrukcii, ktorú nedávno ukončili, sa iste stane obľúbeným miestom na oddych a relax.

Pre deti, susedov aj študentov

Svojimi nápadmi pred rekonštrukciou prispeli aj ľudia z okolia. Pred dvoma rokmi totiž vznikla anketa, v ktorej mohli obyvatelia mestskej časti ponúkať riešenia, ako by sa malo s parkom naložiť. Nakoniec vyhralo rozhodnutie vytvoriť na Svoradovej oddychový priestor.

Mesto park zrekonštruovalo vo veľmi krátkom čase. „Za približne dva mesiace sa podarilo vyčistiť kamenné steny, ktoré park lemujú, pri dvoch betónových vodných nádržiach vznikla drevená terasa, nasadila sa nová zeleň, nainštalovali sa herné prvky, upevnilo sa pódium s lavičkami pre kultúrne podujatia aj zóna na hranie pre deti,“ priblížil rekonštrukciu primátor Ivo Nesrovnal na dnešnom brífingu pri príežitosti otvorenia parku.

Parčík nebude iba areálom určeným na hry a šantenie malých detí. Má potenciál stať sa aj miestom stretnutí ľudí zo susedstva či posedení študentov z blízkej fakulty, ktorí si odtiaľ na stenu svojej školy budú premietať filmárske práce. V tieni stromov v parčíku si zaiste radi posedia aj seniori z blízkeho zariadenia OHEL DAVID.

Obnova parčíka na Svoradovovej stála 200-tisíc eur. Bola financovaná hlavne z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP v rámci projektu Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy – pilotná aplikácia opatrení v oblasti zadržiavania zrážok v urbanizovanom prostredí.

Pribudnú ďalšie zelené oázy

Parčík Svoradova je len jeden z mnohých zelených priestranstiev, ktoré mesto v blízkej dobe plánuje zrekonštruovať. „Tento rok by sme ešte chceli obnoviť parčík za historickou budovou SND, parčík na Molecovej ulici v Karlovej Vsi, začať pracovať na parku pred Paneurópskou vysokou školou v Ružinove, obnoviť zelenú plochu na Radlinského ulici. V okolí ulíc Pri Kríži a Pod záhradami v Dúbravke by mali tiež pribudnúť parky,“ informoval primátor.

Parčík Svoradova otvorenie
9
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM