Správy

Proti výstavbe náhradných bytov v Ružinove spustili petíciu

Hlavné mesto musí podľa zákona do konca roka 2016 zabezpečiť náhradné nájomné bývanie pre 580 žiadateľov z reštituovaných bytov, inak im bude musieť preplácať rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným. To môže predstavovať až štyri milióny ročne.

Ilustračný obrázok k článku Proti výstavbe náhradných bytov v Ružinove spustili petíciu
Zdroj: TASR

V bratislavskom Ružinove spustili petíciu proti výstavbe náhradných nájomných bytov na Astronomickej ulici, ktoré tu aj na Čmelíkovej ulici chce postaviť hlavné mesto.

Obyvatelia v petícii žiadajú zastavenie či zrušenie vyhláseného verejného obstarávania, vytvorenie na Astronomickej stabilizované územie a vyhlásenie stavebnej uzávery na tomto území do právoplatnosti prijatia navrhovanej zmeny územného plánu. Potvrdil to jeden z iniciátorov petície ružinovský miestny poslanec Martin Patoprstý.

Podľa jeho slov sa pod petíciu podpísalo približne 2-tisíc ľudí.

Narušenie prostredia

Zámer výstavby náhradných nájomných bytov podľa Ružinovčanov architektonicky a esteticky naruší prostredie. „Navrhovaná deväťpodlažná zástavba zatieni štvorpodlažnú susednú bytovú zástavbu a výrazne zhorší kvalitu bývania z dôvodu blízkosti, nedostatku svetla a priameho pohľadu do bytov. Aj byty na Ružinovskej 1 stratia priame osvetlenie,“ argumentujú obyvatelia v petícii.

Čítajte tiež: Ružinov nesúhlasí s navrhovanými lokalitami výstavby náhradných bytov

Obslužná doprava novej zástavby zo severu navrhovaného objektu podľa nich vnesie prašnosť priamo do bytov susednej bytovky. Upozorňujú tiež, že výstavbe plánovanej podzemnej garáže by museli ustúpiť existujúce zdravé stromy. „To by negatívne ovplyvnilo mikroklímu a zvýšilo tiež hluk z električkovej trate v obytnej zóne,“ vysvetľujú.

Zahusťovanie výstavby v okrajových častiach mestskej časti Ružinov je podľa ich slov proti konceptu obytných zón.

Nesúhlasí ani mestská časť

Petičný výbor chce pod petíciu vyzbierať aspoň 3-tisíc podpisov, aby sa nasledovnými námietkami zaoberalo mestské zastupiteľstvo.

S výstavbou náhradných nájomných bytov nesúhlasí v lokalitách Čmelíková a Astronomická ani mestská časť Ružinov. Podľa samosprávy ide v tomto prípade o zelené plochy, ktoré v Bratislave ubúdajú. Ružinov hlavnému mestu navrhuje iný pozemok, a to na Borodáčovej ulici. Ako príklad vhodnejších miest na výstavbu uvádza aj Bazovú či Vietnamskú ulicu.

Verejné stretnutie zástupcov hlavného mesta s Ružinovčanmi, na ktorom sa má prerokovať práve výstavba náhradných bytov, sa bude konať 11. mája o 17.00 h v Miestnom úrade v Ružinove.

Primátor má jasný názor

Hlavné mesto musí podľa zákona do konca roka 2016 zabezpečiť náhradné nájomné bývanie pre 580 žiadateľov z reštituovaných bytov, inak im bude musieť preplácať rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným. Táto suma môže dosiahnuť až štyri milióny eur ročne.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal tvrdí, že tento problém sa netýka len hlavného mesta, ale všetkých bratislavských mestských častí. „Konečne si musíme uvedomiť, že Bratislava je jedno mesto a tento problém sa týka všetkých. Občania bývajúci v reštituovaných bytoch sú predsa tiež Bratislavčania a mesto je zodpovedné za to, aby ich situáciu riešilo,“ skonštatoval Nesrovnal.

Vybrané lokality

Mesto už spustilo verejné obstarávania na výstavbu náhradných nájomných bytov na svojich pozemkoch v rôznych častiach Bratislavy. V súčasnosti sú v procese obstarávania napríklad výstavby bytov dve lokality v mestskej časti Dúbravka. Prvá lokalita je Pri kríži, v rámci ktorej by výstavba mala obsiahnuť 68 náhradných nájomných bytov.

Druhá lokalita je Na vrátkach, tu výstavba pokryje 116 náhradných nájomných bytov. V prípade lokalít v Ružinove plánuje mesto postaviť viac ako 100 bytov.

Čítajte tiež: Mesto pripravuje výstavbu nájomných bytov. Pozrite sa, ktoré lokality vybralo

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM