Policajti si posvietili na ľudí, ktorí chodia cez železničnú trať mimo prechodov
Dlhodobým cieľom polície je znižovanie nehodovosti a úmrtnosti nielen na cestách, ale i na miestach, kde hrozí vznik nehôd.
Policajné hliadky kontrolovali v štvrtok (30. 11.) aj dodržiavanie rýchlosti na viacerých železničných priecestiach. Namiesto pokút však previnilci dostávali informačné letáky. Išlo o spoločnú akciu Železníc SR a Prezídia Policajného zboru, v prevencii chcú pokračovať aj naďalej.
Stihnem – nestihnem
„Železnice Slovenskej republiky majú bezpečnosť na prvom mieste. Je pre nás nepochopiteľné, ako stovky ľudí denne riskujú svoje životy. Výchova a prevencia je asi najspoľahlivejší spôsob, ako ich naučiť, že na železnici sa nehazarduje, že pri strete s vlakom nemôžu vyhrať. Aj táto akcia má prispieť k tomu, aby počet zbytočných úmrtí pre nesprávne rozhodnutie riskovať život klesal,“ uviedol generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy.
Dlhodobým cieľom polície je znižovanie nehodovosti a úmrtnosti nielen na cestách, ale i na miestach, kde hrozí vznik nehôd, pripomína viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel. „Stret s motorovým vozidlom môže mať tragické následky, ale stret s vlakom sa končí fatálne. Aj preto vítame spoluprácu so ŽSR, aby sme spoločne vzdelávali verejnosť, upozorňovali na riziká s tým spojené a prispeli k tomu, aby vyhaslo čo najmenej ľudských životov,“ doplnil.
Na železničných priecestiach došlo tento rok k 42 nehodám. Zomrelo pri nich päť osôb, ďalších 13 utrpelo ťažké zranenia. Od začiatku roka zahynulo pri zrážke s vlakom mimo železničných priecestí 87 osôb, z toho 64 prípadov boli samovraždy. Železničná polícia tiež riešila takmer 4100 prípadov prechádzania cez dráhu mimo určeného priestoru prechodu alebo priecestia, alebo iného priestoru neprípustného verejnosti, označeného zákazom vstupu.