Správy Samospráva

Opacha na Železnej studničke zmizne: Nové Mesto hľadá toho, kto skelet Snežienky odstráni

Skelet sa má búrať počas prevádzky sedačkovej lanovej dráhy zo Železnej studničky na Kamzík, ktorá je v tesnom susedstve Snežienky.

Ilustračný obrázok k článku Opacha na Železnej studničke zmizne: Nové Mesto hľadá toho, kto skelet Snežienky odstráni
12
Galéria

Bratislavské Nové Mesto hľadá realizátora odstránenia skeletu bývalej výletnej reštaurácie Snežienka v rekreačnej lokalite na Železnej studničke. Výzvu na predloženie ponúk zverejnila mestská časť v stredu vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Stavba je dlhé roky v dezolátnom stave, má zdevastované murované konštrukcie, silno narušené železobetónové konštrukcie či skorodované oceľové stĺpy.

Opacha zmizne

Skelet sa má búrať počas prevádzky sedačkovej lanovej dráhy zo Železnej studničky na Kamzík, ktorá je v tesnom susedstve Snežienky. Podmienkou búrania tiež bude, že nebudú poškodené objekty na jej dolnej stanici a bude možný bezpečný pohyb návštevníkov lesoparku v okolí. Požiadavkou je tiež recyklácia betónového odpadu podľa projektovej dokumentácie.

Mestská časť zároveň pripomína, že stavba sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty (2. stupeň ochrany) a zasahuje do ochranného pásma kultúrnych pamiatok v Hornej Mlynskej doline, pričom v blízkosti objektu sa nachádza územie európskeho významu Vydrica.

Predpokladaná hodnota zákazky je 191 165 eur bez DPH, pričom 77,5 percenta bude hradených zo štátneho rozpočtu, 22,5 percenta z rozpočtu obstarávateľa, teda mestskej časti. Záujemcovia môžu ponuky predložiť do 16. apríla.

Ideová súťaž

V roku 2006 ruiny Snežienky prenajali vtedajší novomestskí poslanci spoločnosti Snowdrop na 99 rokov, pričom firma tu chcela postaviť hotel. Keď nájomca prestal platiť nájom, samospráva od zmluvy odstúpila a odvtedy sa o torzo stará sama.

V roku 2019 vyhlásila ideovú súťaž na riešenie skeletu a jeho okolia. Súťažné podmienky si vyzdvihlo 47 záujemcov, víťaza vyberala súťažná komisia z trinástich odovzdaných návrhov. Výsledky súťaže boli vyhlásené v roku 2020. Urbanisticko-architektonická súťaž mala priniesť nové nápady a idey pre zatraktívnenie tejto rekreačnej lokality na Železnej studničke.

Mohlo by vás zaujímať

Budova bývalej reštaurácie Snežienka
12
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM