Rôzne

Obnova Jurkovičovej teplárne pokračuje aj napriek nečakaným udalostiam podľa plánu

Investor priznal, že viaceré železobetónové konštrukcie a murivo vykazovali väčšiu mieru degradácie, ako sa pôvodne predpokladalo.

Ilustračný obrázok k článku Obnova Jurkovičovej teplárne pokračuje aj napriek nečakaným udalostiam podľa plánu
10
Galéria
Zdroj: Penta Real Estate

Rekonštrukcia bývalej Jurkovičovej teplárne v Bratislave, národnej kultúrnej pamiatky (NKP), pokračuje naďalej podľa plánu. Ukončenie prác je naplánované do konca leta 2020, následne bude investor podávať žiadosť o kolaudáciu.

Komplexná obnova

„Otvorenie priestoru pre nájomcov a verejnosť je plánované bezprostredne po vydaní právoplatného kolaudačného rozhodnutia, presný dátum preto ešte nevieme dnes stanoviť,“ uviedol hovorca Penta Investments, s. r. o., Gabriel Tóth.

V rámci komplexnej obnovy budovy za viac ako 11 miliónov eur boli dokončené búracie práce prebytočných interiérových konštrukcií, sanácie poškodených nosných konštrukcií a rekonštrukcia rezného muriva západnej fasády. „Aktuálne sa rekonštruuje rezné murivo severnej, južnej a východnej fasády objektu teplárne. Zároveň sa začali práce na budúcej stavbe vo vnútri teplárne,“ priblížil Tóth.

Investor priznal, že viaceré železobetónové konštrukcie a murivo vykazovali väčšiu mieru degradácie, ako sa pôvodne predpokladalo. A to z dôvodu charakteru prevádzky v objekte, teda výroby tepla, a viacnásobným zásahom do konštrukcie pôvodného objektu, ktoré neboli v minulosti zdokumentované. „Ani jedna z týchto skutočností však neovplyvnila zásadne výšku investície či trvanie prác,“ zdôraznil Tóth.

Komplex Sky Park

Rekonštruovaná Jurkovičova tepláreň je súčasťou polyfunkčného komplexu Sky Park s mestským parkom od svetoznámej architektky Zahy Hadid, ktorý vyrastá v bývalej industriálnej zóne medzi ulicami Čulenova, Továrenská a Bottova. Vo výstavbe sú prvé tri rezidenčné veže, štvrtá veža je vo fáze získavania potrebných povolení a jej výstavba by sa mala začať začiatkom roka 2020.

Pribudnú tiež dve kancelárske budovy. Prvá z nich – Sky Park Offices by mala byť dokončená v prvej polovici roka 2020, druhá má záväzné stanovisko magistrátu a je v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie, s jej výstavbou by sa malo začať začiatkom budúceho roka. Súčasťou projektu bude aj nový multifunkčný verejný park s rozlohou viac ako 30-tisíc štvorcových metrov.

Práce na Jurkovičovej teplárni sú v plnom prúde
10
Galéria
Zdroj: Penta Real Estate

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM