Aktualizované Eva Sládková Rôzne Správy

Obľúbené koncerty na Rudnayovom námestí dostali stopku. Čo sa stalo?

Inokedy o takomto čase to pri San Martene na Rudnayovom námestí žilo hudbou. Tento rok organizátori už dva koncerty museli zrušiť.

Ilustračný obrázok k článku Obľúbené koncerty na Rudnayovom námestí dostali stopku. Čo sa stalo?
5
Galéria
Zdroj: BKIS/Alexander Klinko

Korben Dallas, Peter Cmorík, Barbora Švidraňová, Oskar Rózsa, King Shaolin, či Funkiez. Minifestival letných koncertov pri San Martene každé leto hostil známe hudobné esá, ale dával tiež priestor na prezentáciu mladým a začínajúcim kapelám. Každopádne, Bratislavčania aj návštevníci mesta si radi vychutnávali atmosféru, ktorá k letu patrí. Tento rok je však všetko inak. Aktuálne sa mal konať 10. ročník minifestivalu, no zatiaľ sa koncerty nehrajú. Podľa našich informácií chýba pečiatka od dopravných policajtov.

Zúfalstvo

Prevádzkovateľka reštaurácie je zúfalá. Veľké ekonomické škody jej totiž napáchala už kríza v súvislosti s koronavírusom a dúfala, že leto jej opäť pomôže rozbehnúť biznis.

„Ide nám o to, aby sme nemuseli prepúšťať zamestnancov, aby sme prinavrátili kultúru, radosť a zábavu do Starého Mesta. Trpeli aj umelci a tá vzájomná ľudská solidárnosť, keď umelci idú hrať za znížené honoráre, aby si aj oni mali možnosť opäť po kríze zarobiť a my aby sme tiež prežili, zrazu narazí na prekážku. Otázkou je, koho záujmom je ešte viac komplikovať prevádzkam v Starom Meste život?“ pýta sa Janka Revická, prevádzkarka reštaurácie San Marten.

Umelci

Koncerty pritom tento rok mali mať naozaj zaujímavých hostí z rôznych hudobných žánrov. Premiérovo mali vystúpiť Dominika Kavašová a Andrea Bučko, Juraj Bača s kapelou, ale zopakovať úspech mali aj herci a hudobníci zo skupiny Orchester Jeana Valjeana či King Shaolin.

„Je to veľmi smutné. Koncerty v San Martene vždy mali neuveriteľnú atmosféru. Tešila som sa, že sa moje šansóny ponesú námestím a úprimne, v dnešnej dobe je pre umelca každé euro dobré. Bratislava príde o jeden z najautentic­kejších kultúrnych zážitkov v uliciach mesta,“ myslí si speváčka Jana Gavačová, ktorá sa tiež tešila na vystúpenia na Rudnayovom námestí.

Staré Mesto

Prekvapení sú aj zástupcovia samosprávy. „Podľa mojich informácií to stojí na polícii a nik nevie prečo. Škoda takej pekne akcie,“ povedala staromestská poslankyňa Dana Kleinert.

Úrad sa tiež snaží problém vyriešiť, no na vysvetlenie dôvodov je nateraz skúpy.

„Mestská časť v danom prípade komunikuje s účastníkom konania, ktorý je o priebehu konania a aj o podkladoch získaných v priebehu konania informovaný. Bohužiaľ, kým nebude vydané rozhodnutie, nemôžeme poskytovať informácie z konania, porušili by sme tým zákon,“ napísal nám hovorca mestskej časti Staré Mesto Matej Števove. Z jeho nasledujúcej odpovede sa však dá vydedukovať, že je skutočne loptička na strane policajtov. Hovorca totiž upozorňuje na zákon, podľa ktorého na užívanie diaľnic, ciest a miestnych komunikácií iným než zvyčajným spôsobom, je potrebné povolenie cestného správneho orgánu.

„Zvláštne užívanie sa povoľuje na dobu určitú, ak u užívateľa trvajú dôvody, pre ktoré bolo povolenie udelené,“ dodáva Matej Števove.

Polícia

Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Bratislave zareagovalo po niekoľkých dňoch. To, čo napísala polícia asi organizátorov, ani fanúšikov koncertov nepoteší. Tým, že to robia dobre a ľuďom sa to páči si vlastne „vykopali hrob“.

„Na základe skúsenosti z predchádzajúceho obdobia sa neustále zvyšuje počet účastníkov vami uvedeného podujatia (diváci, umelci, technici a pod.) v dôsledku čoho sa znemožňuje plynulý pohyb chodcov, ktorí nie sú účastníkmi podujatia (turisti, obyvatelia), prípadne pohyb motorových vozidiel, ktorým je umožnený vjazd a najmä vozidiel záchranných zložiek,“ napísala nám Veronika Slamková z oddelenia komunikácie a prevencie.

Z tohto dôvodu odporúča Krajský dopravný inšpektorát, aby si organizátori zvolili pre konanie podujatia iné vhodné miesto.

„V prípade, ak by organizátor trval na organizovaní akcie na uvedenom mieste, musel by predložiť k odsúhlaseniu vypracovaný projekt organizácie dopravy a zároveň splniť všetky podmienky Úradu verejného zdravotníctva, keďže platia opatrenia hlavného hygienika Úradu verejného zdravotníctva počas krízového stavu súvisiaceho s pandémiou COVID-19,“ uzavrela Veronika Slamková.

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie