Správy Samospráva

Nostalgia starých čias: V centre Bratislavy rozsvietili nádherné historické lampáše

Príbeh lampášov na Rudnayovom námestí sa podľa samosprávy začína približne v roku 1909, keď dalo mesto upraviť námestie podľa projektu Franza Wimmera.

Ilustračný obrázok k článku Nostalgia starých čias: V centre Bratislavy rozsvietili nádherné historické lampáše
Zdroj: facebook.com/Matúš Vallo má rád Bratislavu

Na Rudnayovom námestí v Bratislave, pri Dóme sv. Martina, rozsvietili po obnove lampáše z roku 1909. Projekt ich rekonštrukcie realizovalo oddelenie osvetlenia, sietí a energetiky na bratislavskom magistráte, aby boli dôstojne zachované pre budúce generácie Bratislavčanov. Na sociálnej sieti o tom informuje hlavné mesto.

Ako za starých čias

Vedúci oddelenia Juraj Nyulassy v spolupráci s profesionálnym reštaurátorom od minulého roka spolupracovali na obnove, ktorá bola dokončená pred septembrovým príchodom pápeža Františka na Slovensko. „Veľmi nás teší, že sme lampášom prinavrátili ich pôvodný pôvab spred viac ako 100 rokov a veríme, že vďaka nim budú večerné prechádzky Bratislavou ešte čarovnejšie,“ skonštatovalo hlavné mesto.

Príbeh lampášov na Rudnayovom námestí sa podľa samosprávy začína približne v roku 1909, keď dalo mesto upraviť námestie podľa projektu Franza Wimmera vrátane stĺpov a lampášov. Asi jediná známa fotografia zachytávajúca rozprávkovo rozsvietené lampáše pochádza z roku 1928 a je uložená v Archíve mesta Bratislavy.

Začiatkom 90. rokov minulého storočia boli do lampášov natiahnuté elektrické káble, ale napriek viacerým pokusom o opravu sa ich nepodarilo zrekonštruovať a rozsvietiť. „Reštaurátorským prieskumom bolo zistené, že boli pôvodne celé pozlátené. V priebehu desaťročí boli premaľovávané a pred reštaurovaním boli čierne,“ spresnilo mesto. V pilieroch boli objavené rúrky s fitingami, čo svedčí o ich niekdajšom pripojení na svietiplyn.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

💡 Na Rudnayovom námestí sme rozsvietili lampáše z roku 1909 📜 Príbeh lampášov na Rudnayovom námestí sa začína približne...

Posted by Bratislava - hlavné mesto SR on Friday, September 17, 2021
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM