Eva Sládková Rôzne Správy

Nebezpečné korytnačky: Nezodpovední majitelia ich vypustili do našich vôd

V Malom Dunaji, ale aj v iných bratislavských vodách, sú korytnačky, ktoré sú nebezpečné pre našu faunu.

Ilustračný obrázok k článku Nebezpečné korytnačky: Nezodpovední majitelia ich vypustili do našich vôd
2
Galéria
Zdroj: NPR Šúr, FB

Prechádzka popri Malom Dunaji nadchla deti. Všimli si totiž, že na popadaných kmeňoch je niekoľko korytnačiek. Ako sme však zistili, tie by dôvodom pre radosť nemali byť.

Invázne

„Je to pravdepodobne druh korytnačka písmenková, ktorá v našich vodách nemá čo robiť. Dostala sa tam tak, že si nieto kúpil korytnačku a prestala ho baviť. Tak ju vypustil do vody a nakládla vajcia,“ vraví Andrea Froncová z Bratislavského regionálneho a ochranárskeho združenia. Tieto korytnačky sú pre našu prírodu nebezpečné. Sú to invázne druhy, ktoré sa dokážu dokonale prispôsobiť akémukoľvek prostrediu. Prežijú aj zimu a mráz.

Korytnačka močiarna

Najviac na ne doplácajú korytnačky močiarne, ktoré sú pre naše európske končiny prirodzeným druhom. „Tie sú viazané na mokrade, močiare a stojaté vody. Korytnačky písmenkové ich doslova vytláčajú a vyžierajú im potravu. Sú to agresívne lovce. Takisto ich vytláčajú aj z vhodných slnečných stanovíšť – pňov stromov, kde sa tieto korytnačky slnia,“ dodáva Andrea Froncová.

Nebezpečná

Korytnačky písmenkové sú nebezpečné aj pre deti. Ak sa ich budú chcieť dotýkať, môžu byť agresívna a hrýzť. Je to ich prirodzený obranný mechanizmus. Najnebezpečnejšie sú však pre našu prírodu. Nie sú totiž len v Malom Dunaji, možno ich vidieť aj v Draždiaku, či na Štrkovci.

„Nevypúšťajte korytnačky písmenkové do našich vôd, ak vás už omrzeli. Môžete sa obrátiť na Štátnu ochranu prírody a zoologické záhrady,“ vyzýva chovateľov Andrea Froncová.

no fotkách sú korytnačky písmenkové

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie