KAW Rôzne Správy

Najpestrejšie sfarbený vtáčí druh už priletel: Kde môžete pozorovať vzácne tvory?

Ochranári na Slovensku spozorovali prvých včelárikov pomerne skoro, už v polovici apríla.

Ilustračný obrázok k článku Najpestrejšie sfarbený vtáčí druh už priletel: Kde môžete pozorovať vzácne tvory?
5
Galéria
Zdroj: NPR Šúr, FB

Nádherný vták, ktorý svojim sfarbením pripomína papagája, je včelárik zlatý. Pestrofarebný tvor k nám prilieta na jar. Keď sa na Slovensku ochladí, odletí prezimovať do južnej Afriky.

Už prileteli

Včelárik zlatý si svoje „prechodné bydlisko“ nachádza najmä na kolmých hlinitých stenách, do ktorých si vyhrabáva až meter dlhé nory. Zvyčajne hniezdi v kolóniách, niekedy aj jednotlivo. Jeho potravou je predovšetkým lietajúci hmyz.

Ochranári na Slovensku spozorovali prvých včelárikov už v polovici apríla. „Kolónie včelárikov zlatých sa pomaličky naplnia a tí, čo bývajú v ich blízkosti, budú môcť na poliach v okolí pozorovať asi najpestrejšie sfarbený vtáčí druh na Slovensku,“ uvádza SOS/BirdLife Slovensko na sociálnej sieti.

Včelárika zlatého okrem pestrého sfarbenia prezradí aj hlas, ktorý je nezameniteľný s inými vtáčími druhmi.

Na prvý pohľad zaujímavý vtáčí druh možno vidieť najmä v južnejších a teplejších častiach Slovenska. Zriedkavejšie zahniezdi aj v severnejších oblastiach.

Pestrofarebného vtáčieho hosťa ohrozuje najmä zosypávanie a ničenie stien, v ktorých má hniezda. Život im strpčuje aj používanie insekticídov, ktorým sa znižuje množstvo potravy. Ochranári im často pomáhajú vytváraním nových hniezdych možností a tiež udržiavaním už existujúcich hniezdnych stien.

.V okolí Bratislavy ho možno pozorovať v lokalite Sandberg na Devínskej Kobyle.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM