KAW Rôzne Správy

Polia pri Bratislave sú domovom vzácnych vtákov. TAKTO im poľnohospodári vyšli v ústrety

V súčasnosti sú polia jediná lokalita na Slovensku, kde dropy ešte hniezdia.

Ilustračný obrázok k článku Polia pri Bratislave sú domovom vzácnych vtákov. TAKTO im poľnohospodári vyšli v ústrety
4
Galéria
Zdroj: SOS/BirdLife

Najťažší lietajúci vták na svete patrí u nás medzi najvzácnejšie hniezdiace druhy. Napriek tomu, že mu hrozilo vyhynutie, dropa sa zatiaľ podarilo zachrániť.

Dropov je stále menej

Vzácny vták našiel svoj domov práve v slovensko-rakúsko-maďarskom trojhraničí, v lokalite známej ako Sysľovské polia. Slovensko v súčasnosti zohráva významnú rolu v ochrane jeho západopanónskej populácie.

„Drop veľký bol v 90. rokoch minulého storočia v Rakúsku a na Slovensku na tom tak zle, že už sa očakávalo, že čoskoro vyhynie. Ostávalo posledných viac ako sto jedincov. Rozsiahle ochranárske opatrenia v Rakúsku a Maďarsku však viedli k tomu, že populácia opäť narástla,“ povedal Jozef Ridzoň, ochranársky manažér SOS/BirdLife Slovensko.

Slovensko ešte pred 70 rokmi patrilo podľa ornitológov medzi najvýznamnejšie krajiny pre ochranu tohto druhu v strednej Európe. Hniezdilo u nás viac ako 1000 dropov.

V dôsledku stavby elektrických vedení, mechanizácie a rozorávania trávnych porastov počty prudko poklesli a ostali u nás nepravidelne hniezdiť posledné jedince dropa pri hraniciach s Rakúskom. Podobne však populácia klesla aj v Rakúsku a západnom Maďarsku. Ochranári však bili na poplach a snažili sa dropa zachrániť. Jeho populáciu sa podarilo obnoviť.

To sa dropom bude páčiť!

Pozemok v lokalite Sysľovské polia odkúpila Štátna ochrana prírody SR v roku 2007 práve preto, aby podporili ohrozenú populáciu dropa veľkého.

„V súčasnosti sú Sysľovské polia jediná lokalita na Slovensku, kde dropy ešte hniezdia, no aj napriek tomu sa 12 rokov nepodarilo presadiť, aby sa na našom pozemku nesiali pre dropa nevhodné plodiny,“ uvádza Správa CHKO Dunajské Luhy na sociálnej sieti.

Tento rok však nastala zmena a na pozemku Štátnej ochrany prírody SR v CHVÚ Sysľovské polia je konečne zasiata vhodná zmes plodín pre dropy.

„Máme veľkú radosť, že sa tento rok v spolupráci s firmou Agrofema s.r.o. konečne podarilo na pozemku zasiať zmes trávnych a lúčnych bylín vhodných pre hniezdne a potravinové nároky dropa,“ tešia sa ochranári.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM