KAW Správy Samospráva

Nablýskané červené autobusy sa už onedlho objavia na cestách, nový dopravca hľadá vodičov

Regionálna autobusová doprava v Bratislavskom kraji mení dopravcu.

Ilustračný obrázok k článku Nablýskané červené autobusy sa už onedlho objavia na cestách, nový dopravca hľadá vodičov
Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) a dopravca Arriva sú pred podpisom desaťročnej zmluvy na zabezpečenie regionálnej autobusovej dopravy v Bratislavskom kraji. Potvrdil to riaditeľ komunikačného odboru kraja Michal Feik s tým, že sa podpis kontraktu predpokladá v piatok (8. 10.).

120 nových autobusov

Víťaz súťaže o poskytovateľa služieb prímestskej autobusovej dopravy v Bratislavskom samosprávnom kraji – spoločnosť Arriva – má pre cestujúcich v Bratislavskom samosprávnom kraji pripravených dostatok autobusov. Úplne nové červené vozidlá tvoria viac ako polovicu z tých, ktoré sú pripravené 15. novembra vyraziť na cesty v okolí Bratislavy.

Arriva tiež spustila náborovú kampaň na vodičov a vodičky autobusov, ktorým ponúka trvalý pracovný pomer, základnú hodinovú mzdu 6,10 eura na hodinu, k nej pohyblivú zložku mzdy a príplatky. Priemerná mzda vodičov tak dosiahne výšku 1 500 eur.

Nad rámec mzdy dostanú ešte vodiči vyplatené cestovné náhrady. „Arriva má pripravený dostatok autobusov. 15. novembra môže po Bratislavskom kraji jazdiť viac ako 120 úplne nových červených autobusov,“ potvrdil László Ivan, generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku. Okrem platu zabezpečia novým vodičom aj ubytovanie.

Viac o doprave v Bratislave

Nahradia Slovak Lines

Dopravca uspel v súťaži na poskytovanie služieb prímestskej autobusovej dopravy, ktorú ešte minulý rok vyhlásil BSK. Arriva má v rámci tejto služby nahradiť dopravcu Slovak Lines, ktorému vyprší zmluva s krajom 14. novembra.

Generálny riaditeľ Ivan uviedol, že o integrácii do Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK) rokujú. „Bola začatá práca v odborných skupinách, ktoré sme spoločne vytvorili. Napríklad už bola realizovaná obhliadka nových červených autobusov, ktoré máme pripravené na prevádzku,“ spresnil. Dopravca aj spustil náborovú kampaň na vodičov autobusov, ale aj na ostatné profesie potrebné na zabezpečenie služby verejnej dopravy.

Arriva poukázala aj na krátkosť času, ktorú má na prevzatie prevádzky regionálnej autobusovej dopravy v Bratislavskom kraji. Súťaž totiž sprevádzali námietky a odvolávania neúspešných uchádzačov. Až začiatkom septembra Rada Úradu pred verejné obstarávanie zamietla námietky v celom rozsahu, čo umožnilo BSK zaslať dopravcovi výzvu na uzavretie zmluvy.

Rajka a Hainburg

BSK vyhlásil tender na nového dopravcu na ďalších desať rokov za odhadovaných 389 miliónov eur bez DPH. Súčasťou zmluvy s budúcim dopravcom bude aj opcia na linky do maďarskej obce Rajka a rakúskeho mesta Hainburg an der Donau, ktorú si BSK môže aj nemusí uplatniť.

„Nový dopravca bude musieť splniť technické a prevádzkové štandardy, ktoré prinesú zákazníkom vyššiu kvalitu cestovania. Všetky autobusy budú klimatizované, nízkopodlažné a s bezplatným pripojením na internet cez wi-fi sieť,“ povedal minulý rok predseda BSK Juraj Droba.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM