KAW Rôzne Správy

Veľké ZMENY v MHD: Trojciferným číslam na trolejbusoch ODZVONILO, napríklad 202 bude 72

Po 40 rokoch si Bratislavčania budú musieť zvyknúť na nové označovanie trolejbusov.

Ilustračný obrázok k článku Veľké ZMENY v MHD: Trojciferným číslam na trolejbusoch ODZVONILO, napríklad 202 bude 72
Zdroj: DPB, a. s.

Zabudnite na staré čísla trolejbusov. Prichádzajú novinky. Dopravný podnik Bratislava (DPB) v týchto dňoch chystá zjednotenie číselných radov mestskej hromadnej dopravy (MHD), čím sa jasne odlíši od tej prímestskej. Zmena nastane 1. novembra 2021. DPB sľubuje ako benefit, že si cestujúci po novom už nebudú musieť pamätať dve rôzne čísla pri denných a nočných linkách ktoré jazdia rovnakým smerom.

Jednotné označovanie

Dopravný podnik plánuje rozvoj trolejbusovej dopravy v hlavnom meste. Tá by mala byť modernejšia a rýchlejšia než doteraz. Vozidlový park DPB už čoskoro rozšíri o ďalšie kusy hybridných trolejbusov, ktoré nasadí aj na viaceré dnešné autobusové linky. „Rozdiel medzi trolejbusovou a autobusovou dopravou sa vďaka hybridným vozidlám stiera, preto už nebude viac potrebné rozlišovať autobusové a trolejbusové čísla liniek,“ informoval Bratislava24 DPB.

Už dnes je štvrtina trolejbusových liniek označovaná v „autobusovom“ číselnom rade – ide o linky 33, N44, N47 a N72. Od novembra k nim pribudnú aj ostatné trolejbusové linky a označovanie tak bude jednotné pre trolejbusy aj autobusy.

„Nové čísla trolejbusov budú reflektovať tzv. systém oblastného označovania liniek, ktorý bol zavedený ešte v rámci zmien MHD v 90. rokoch. Každá časť Bratislavy a regiónu v ňom má pridelené číslo. Napríklad Devín či Devínska Nová Ves je označená číslom 2, takže ju obsluhujú linky, ktorých čísla sa začínajú alebo končia číslicou 2 (20, 21, 23, 25, 26, 29, 92). V neposlednom rade budú dvojciferné čísla na LED displejoch aj zastávkach vozidiel čitateľnejšie z väčšej vzdialenosti,“ uvádza DPB.

Čísla prevezmú regionálne linky

Hlavným dôvodom, prečo DPB pristupuje k zmene označovania trolejbusových liniek už teraz, je nevyhnutnosť prenechania číselného radu 201 – 212 pre regionálne linky. V polovici novembra totiž v integrovanej doprave pribudnú nové linky na Záhorie, ktoré budú používať niektoré z uvoľnených čísiel.

DPB stanovil polročné prechodné obdobie, v rámci ktorého budú trolejbusové linky označené v cestovných poriadkoch a za predným sklom vozidiel duálne, čiže s použitím starého a nového čísla linky. O zmenách bude podnik informovať aj prostredníctvom informátorov priamo na vyťažených zastávkach.

Zdroj: DPB, a. s.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM