KAW Rôzne Správy

Mohutná sučka v Ružinove napáda menšie rasy. Zabila už dvoch psíkov

Majitelia psov v Ružinove sú znepokojení tým, čo sa deje. Zbaviť sa však nebezpečenstva v podobe agresívneho psa môže byť ešte zdĺhavý proces.

Ilustračný obrázok k článku Mohutná sučka v Ružinove napáda menšie rasy. Zabila už dvoch psíkov
Zdroj: facebook.com/Ružinov náš každodenný

Ružinovčania pred pár dňami zažili šok z príspevku na sociálnej sieti, ktorý popisoval, ako sučka stredoázijského ovčiaka na ulici napadla dvoch menších psíkov – pomeranianov. Jeden z nich útok neprežil, druhý skončil s mnohými zraneniami u veterinára. Majiteľka aj pani, ktorá jej pomáhala psíkov zachraňovať, boli celé od krvi. A údajne to nebolo prvý raz, čo sučka takto zaútočila. Mala pripraviť o život pred pár mesiacmi aj maltézskeho psíka.

Nezvládnutá sučka

Majiteľom agresívnej mohutnej sučky, ktorá môže vážiť až okolo 60 kilogramov, je starší pán z Trnávky, ktorý zviera zjavne nezvláda. Viackrát mu ušla a on, aj keď ju dobehne, nedokáže zabrániť útokom na iných psov menších rás.

Ružinovčania sú zhrození, prípadom sa zaoberá už aj polícia. „Dňa 11.12.2020 sme prijali trestné oznámenie, ktorým sa v súčasnosti zaoberajú policajti Obvodného oddelenia Policajného zboru Bratislava Ružinov východ,“ informovala Bratislava24 krajská hovorkyňa polície Lucia Mihalíková.

Ťažko riešiteľné prípady

Oslovili sme aj Slobodu zvierat s otázkou, ako sa postupuje v takýchto prípadoch. „Porušený bol Zákon o veterinárnej starostlivosti, podľa ktorého je majiteľ povinný zabezpečiť psa proti úniku,“ informoval Bratiislava24 hlavný inšpektor Slobody zvierat Jozef Chmel.

Mohlo by vás zaujímať

Zákon uvádza, že vodiť psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov môže len osoba, ktorá je fyzicky a psychicky spôsobilá a schopná ho ovládať v každej situácii, pričom je povinná predchádzať tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá, a zabraňovať vzniku škôd na majetku, prírode a životnom prostredí, ktoré by pes mohol spôsobiť.

„Tu je povinná zasiahnuť mestská časť Ružinov, ktorá vo svojom všeobecne-záväznom nariadení upravuje vodenie psov. Tento pes je nebezpečný, tak v tomto prípade musí byť na ulici na vôdzke a zároveň musí mať náhubok. Môže vyrúbiť majiteľovi aj pokutu. Ak nie je nablízku majiteľ, môže ho útulok odchytiť na žiadosť Mestskej polície. Ak je pes čipovaný, útulok je povinný kontaktovať majiteľa a psa mu musí vydať,“ uvádza Jozef Chmel.

Regionálna veterinárna správa v Bratislave by mala na základe podnetu občana skontrolovať podmienky, v akých je pes držaný a či ho má majiteľ zabezpečeného proti úniku. Jozef Chmel ďalej dodal, že psa možno majiteľovi aj odobrať, ale ak sú splnene podmienky zákona, tak to možné nie je. Psa však možno odobrať aj na základe súdneho príkazu.

„Podľa mojich vedomosti, nie sú takéto prípady jednoducho riešiteľné, napr.: odobranie psa. A na mieste je aj otázka, ktorý útulok by takéhoto zúrivého psa prijal,“ dodáva Chmel.

Kto situáciu vyrieši?

Medzi Ružinovčanmi, ktorí majú menších psíkov, vládne z tejto situácie nepokoj. Podnet na vyššie spomínaný prípad dostal aj miestny úrad v Ružinove. „Žiaľ, mestská časť takúto situáciu nemá ako riešiť. Treba okamžite kontaktovať políciu, ktorá bude ďalej postupovať v zmysle zákona,“ informovala Bratislava24 hovorkyňa Ružinova Tatiana Tóthová.

Nateraz nie je ešte jasné, čo sa bude s prípadom nezvládnutej sučky ďalej diať. Prípad budeme sledovať.

Stalo sa v Bratislave

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM