Ministerstvo kultúry obhajuje post programovej manažérky v SNG: Kandidátka v galérii kedysi upratovala
V súvislosti s článkom Hospodárskych novín (HN) o obsadení pracovnej pozície v SNG považujeme za dôležité uviesť na pravú mieru viaceré skutočnosti.

Slovenská národná galéria už viac ako deväť mesiacov šéfa nemá. Ministerstvo kultúry vo februári vyhlásilo výberové konanie. Skončilo to neúspešne kvôli konfliktu záujmov jedného z členov výberovej komisie, ktorý sa poznal s víťazným kandidátom Jurajom Králikom.
Výber sa bude opakovať, no už teraz sa objavujú pochybnosti o jeho priebehu. Na niektoré pozície sa majú dosadiť osoby, ktoré podľa názoru kultúrnej obce nemajú potrebné kvalifikácie, napísali v článku Hospodárske noviny s tým, že jednou z nich je matka súčasného asistenta generálneho riaditeľa Dardana Rašitiho, ktorá donedávna pracovala v galérii ako upratovačka.
„V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť, že pani Mgr. Rašiti nebola vymenovaná za programovú manažérku, ale dočasne vykonáva programové poradenstvo s cieľom zabezpečiť plynulý chod galérie počas prechodného obdobia. Pani Rašiti spĺňa všetky kvalifikačné požiadavky pre pracovné pozície na Oddelení tvorby programov – dosiahla vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v odbore verejná politika a verejná správa, má skúsenosti v oblasti event manažmentu a ovláda niekoľko jazykov, vrátane maďarčiny, srbčiny a chorvátčiny. Okrem toho disponuje podnikateľskými a manažérskymi skúsenosťami zo správy vlastnej firmy a prevádzkovania viacerých gastroprevádzok zároveň manažovala investičné projekty,“ napísalo v reakcii na článok HN ministerstvo kultúry.
Ako v stanovisku dodávajú, skutočnosť, že v minulosti krátkodobo pôsobila v SNG ako upratovačka, je irelevantná – v danom období nebolo k dispozícii iné voľné pracovné miesto, a preto prijala túto dočasnú rolu. Považovať jej predchádzajúce zamestnanie za diskvalifikujúci faktor je zavádzajúce a diskriminačné.
„Namiesto spochybňovania jej profesijného profilu by sa diskusia mala sústrediť na kvalifikáciu a skúsenosti uchádzačov, nie na ich predchádzajúce pracovné pozície. Inak ide len o neopodstatnené predsudky, ktoré nemajú miesto v profesionálnom diskurze. Zároveň je potrebné poukázať na širší problém – momentálne sa do SNG hlási len málo kandidátov a neustály mediálny tlak na zamestnancov kultúrnych inštitúcií tento trend len prehlbuje. Ak sa z každého personálneho rozhodnutia stáva senzácia, nemožno sa čudovať, že kvalifikovaní odborníci strácajú záujem o prácu v galérii. Je preto na mieste položiť si otázku, či práve takéto mediálne lynče nie sú dôvodom, prečo schopní ľudia upúšťajú od záujmu uchádzať sa o pracovné miesta v kultúrnych inštitúciách. Ak sa z každého nového zamestnanca stane terč nepodložených útokov, nie je prekvapením, že mnohí radšej zvolia inú kariérnu cestu,“ dodáva ministerstvo.
Ilustračné foto