KAW Správy Samospráva

Mestské hradby sa postupne otvárajú. Čaká ich však ešte ďalšia veľká obnova

Pretože hrozilo zrútenie časti muriva, mesto muselo minulý rok hradby uzavrieť.

Ilustračný obrázok k článku Mestské hradby sa postupne otvárajú. Čaká ich však ešte ďalšia veľká obnova
5
Galéria
Zdroj: TASR

Počas minulého leta napriek živej letnej turistickej sezóne zostali mestské hradby v Bratislave pre domácich i zahraničných návštevníkov zatvorené. Hlavné mesto ich muselo pre bezpečnosť uzavrieť, na viacerých miestach hrozilo zrútenie časti muriva. Po nevyhnutných opravách nastal čas, keď sa budú postupne otvárať.

Spojnica centra s hradom

Rýchla rekonštrukcia zahŕňala opravu povrchov, poškodených tehál. Toto však nie je ešte finálny stav. Mesto avizovalo veľkú pamiatková rekonštrukcia hradieb, aby bolo prechádzanie sa po nich ešte príjemnejšie. „Práve hradby by mali byť dôležitou súčasťou prepojenia centra mesta s hradom. Lávka smerom na Židovskú ulicu by mala prejsť ďalšími zmenami, aby príjemnejšie prepojila centrum mesta s hradom,“ informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý tiež spomenul Staromestskú ulicu ako na jazvu, ktorá rozdelila mesto. Dôležitým spojovacím prvkom tak zostala práve Židovská ulica.

Opravy hradieb

Hradby boli v polovici 90. rokov sprístupnené verejnosti s veľkým ohlasom, no postupne začali pustnúť, čo vyvrcholilo ich definitívnym zatvorením v roku 2001. Časť hradieb bola sprístupnená pre verejnosť už v roku 2014. O ich revitalizáciu a otvorenie pre verejnosť sa zaslúžilo najmä Občianske združenie Bratislavský Okrášľovací Spolok (BOS). Po oprave hradieb zadarmo poskytovalo predajcom svoje stánky a organizovalo rôzne podujatia.

Mesto potom finančne podporovalo všetky aktivity, ktoré združenie BOS na hradbách zorganizovalo a tiež si „vstúpilo do svedomia“ a po dlhých rokoch v máji 2015 začalo rekonštruovať túto významnú historickú pamiatku Bratislavy. Vtedy bolo nutné odstrániť poškodené koruny hradobného a parkanového múru. Až po vynesení kopy odpadu bola konečne sprístupnená aj cesta na hrad a Židovskú ulicu cez lávku na Staromestskej ulici. Návštevníci až potom mohli obdivovať nie len túto dôležitú historickú pamiatku, ale aj bohatý program v rámci Kultúrneho leta a hradných slávností.

Z histórie

Mestské hradby, ako jedny z hlavných dominánt mesta, vznikli na prelome 13. a 14. storočia, keď kráľ Ondrej III. udelil Bratislave mestské privilégiá. V 14. storočí viedli do mesta tri brány a to Michalská-severná, Vydrická-západná a Laurinská-východná. O storočie neskôr k nim pribudla menšia Rybná brána vedúca na juh k Dunaju.

Do dnešného dňa sa však z pôvodného mestského opevnenia zachovali len Michalská brána a časť hradieb pozdĺž Staromestskej ulice spolu s dvoma vežami – Vtáčou baštou a Baxovou vežou.

Mestské hradby, konkrétne ich severozápadná časť, sú zapísané v registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM