Ilustračný obrázok k článku Medzi panelákmi sa to hemží deťmi. Ihriská sú však oficiálne uzatvorené
Zdroj: TASR/AP

Medzi panelákmi sa to hemží deťmi. Ihriská sú však oficiálne uzatvorené

Zodpovední rodičia sú zdesení, koľko detí sa hromadí na ihriskách bez dodržania základných protipandemických opatrení (ruky-odstup-rúško).

Rôzne Správy
Rôzne Správy

Medzi panelákmi sa to hemží deťmi. Ihriská sú však oficiálne uzatvorené

Zodpovední rodičia sú zdesení, koľko detí sa hromadí na ihriskách bez dodržania základných protipandemických opatrení (ruky-odstup-rúško).

Ilustračný obrázok k článku Medzi panelákmi sa to hemží deťmi. Ihriská sú však oficiálne uzatvorené
Zdroj: TASR/AP

Po chladných dňoch prišlo nádherné počasie. Slnečné lúče roztopili zvyšky snehu a zdá sa, že aj posledné kúsky opatrnosti mnohých rodičov. Ak sa prejdete po ktorejkoľvek mestskej časti, medzi domami budete počuť detský smiech a krik. Drobci sa štverajú po preliezačkách, neraz ich na jednu vylieza aj 5 či 6. Obďaleč zas štvorica škôlkarov v tesnom zástupe čaká, kedy prídu na rad na šmýkačku.

Kúsok ďalej od detského ihriska si voľné chvíle kráti partia tínedžerov. Počúvajú hudbu z reproduktora, v ruke cigaretka, medzi nimi fľaša koly. Kto má rúško, je čiernou ovcou. Všetci akoby zabudli, že koronavírus ešte ani zďaleka nezmizol a opatrenia sa neuvoľnili.

Ihriskám sa radšej vyhnite

Viacero podnetov prišlo aj do emailovej schránky Mestskej časti (MČ) Bratislava-Petržalka. Boli najmä od rodičov, ktorí sa k hrajúcim susedom nepridali a hromadenie detí na ihriskách bez dodržania základných protipandemických opatrení (ruky-odstup-rúško) ich priam desí. MČ všetkým, ktorí si nie sú istí, ako to s využívaním ihrísk je, odkazuje, že „detské ihriská sú z dôvodu zákazu vychádzania a zhromažďovania sa oficiálne aj naďalej uzatvorené až do uvoľnenia opatrení nariadených vládou“.

Vzhľadom na vážnosť situácie s ochorením COVID-19 sa na Slovensku návšteva detských ihrísk neodporúča.

„Ďakujeme všetkým zodpovedným rodičom, že obmedzujú návštevu ihrísk na minimum a že v prípade návštevy ihriska zabezpečujú medzi deťmi dostatočný fyzický odstup, nosenie rúšok a použitie dezinfekcie,“ uvádza petržalská samospráva.

Opatrnosť nadovšetko

K opatrnosti vyzýva aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave. „Pobyt na čerstvom vzduchu, najmä pre deti, ktoré trávia doobedie školskými povinnosťami, je na jednej strane vhodné, na druhej strane však chceme zamedziť šíreniu nového koronavírusu a eliminovať „zgrupovaniu“ sa ľudí na jednom mieste," povedala Bratislava24 hovorkyňa RÚVZ BA Katarína Nosálová.

S ohľadom na zložitú epidemiologickú situáciu treba teda podľa RÚVZ BA adekvátne dodržiavať všeobecné hygienické odporúčania (minimalizovať fyzický kontakt medzi deťmi v rámci možností), dodržiavať rozstupy medzi dospelými osobami minimálne 2 metre, nosenie rúšok u dospelých a povinnosť disponovať príručnou dezinfekciou na očistu rúk.

Radšej do prírody

Aj keď je situácia dlhodobo náročná a nikomu sa doma sedieť nechce, vyhnite sa preplneným detským ihriskám a zájdite radšej na prechádzku do prírody. V Bratislave je mnoho miest, kde nebudete medzi kopou ľudí a môžete si dosýta a hlavne bezpečne užívať teplý záver februára.

Môžete si vybrať napríklad niektorý z našich tipov:

Tipy na výlety v prírode

VSTUP NA DETSKÉ IHRISKÁ LEN NA VLASTNÉ RIZIKO ❗️V posledných dňoch ste nám adresovali viacero podnetov poukazujúcich na...

Posted by Petržalka on Thursday, February 25, 2021
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín