Rôzne

Ľudia bez domova sa bez pomoci nepohnú, upozorňuje nová kampaň

Kampaň spúšťa Depaul Slovensko práve so začiatkom zimného obdobia, ktoré je pre ľudí bez domova najkrutejšie.

Ilustračný obrázok k článku Ľudia bez domova sa bez pomoci nepohnú, upozorňuje nová kampaň
7
Galéria

Na to, že riešenie bezdomovectva si vyžaduje dlhodobý a konštantný záujem spoločnosti, chce upozorniť nová kampaň neziskovej organizácie Depaul Slovensko pod názvom „Bez vašej pomoci sa nepohnú“.

Príbehy ľudí bez domova

Prostredníctvom živých sôch, stvárňujúcich ľudí bez domova, poukazuje organizácia na to, že práve záujem okolia môže neraz pomôcť zachrániť aj život.

„Ľudí bez domova vnímame prostredníctvom ich neopakovateľných jedinečných príbehov,“ ozrejmil niekdajší riaditeľ neziskovej organizácie Juraj Barát, ktorý participuje na kampani. „Časť týchto príbehov sme sa rozhodli pretaviť do formy sochy, ktorá stojí zabudnutá, nepovšimnutá, spoločnosťou opovrhnutá a ožije až vtedy, ak sa o ňu ľudia začnú zaujímať,“ uviedol.

Kampaň spúšťa Depaul Slovensko práve so začiatkom zimného obdobia, ktoré je pre ľudí bez domova najkrutejšie. „Omrzliny, zhoršenie zdravotného stavu, ale, žiaľ, aj úmrtia sú smutné štatistiky zimného obdobia,“ priznal súčasný riaditeľ organizácie Jozef Kákoš.

„Pre ľudí bez domova môže byť aj miernejšia zima veľmi náročná, otvárame preto počas tohto obdobia dvere každému človeku v núdzi, nech je v akomkoľvek stave,“ informoval.

Poukázal tiež na to, že organizácia iniciuje zbierky diek a teplého oblečenia, rovnako tak dobrovoľnícke akcie, na ktorých sa varí guláš pre ľudí bez domova. Sociálni pracovníci podávajú pomocnú ruku aj v teréne, kde vyhľadávajú tých najzraniteľnejších. „Zimné mrazy v hlavnom meste každoročne trápia okolo 5-tisíc ľudí bez domova. Až 40 percent z nich je na ulici vyše desať rokov,“ priblížil Kákoš.

Pomoc v nocľahárni

Vo svojej nocľahárni na Ivanskej ceste poskytuje Depaul Slovensko pomoc už 14. rok, denne prijíma viac ako 200 klientov. Za rok poskytne nocľah, večeru a raňajky približne 2-tisíc ľuďom.

„Nocľaháreň neskrýva len útočisko pre tých, ktorí to potrebujú, rozvíja tiež projekty, ako napríklad Ubytúlok, ktoré pomáhajú vrátiť sa ľuďom do reálneho, stabilného života. V minulom roku sme pomohli 60 klientom začleniť sa opäť do spoločnosti,“ do­dal.

Pripomenul tiež, že vážne chorí ľudia bez domova môžu využiť Útulok svätej Lujzy, kde je celodenná starostlivosť. Podobne ako v nocľahárni tiež môžu využiť sociálne poradenstvo, pomoc pri hľadaní práce, vybavení dôchodku a iných potrieb.

Ľudia bez domova v Bratislave
7
Galéria

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie