KAW Rôzne Správy

FOTO: Labutia rodinka sa rozrástla. TOTO však môže nežné mláďatká zabiť!

Ako sa bude malým labutiam dariť, záleží aj na ľuďoch. Tí im neraz chcú dopriať výdatnú stravu a kŕmia ich všetkým možným, len nie tým, čo im prospieva.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Labutia rodinka sa rozrástla. TOTO však môže nežné mláďatká zabiť!
3
Galéria
Zdroj: Bratislava - Petržalka

Jar prebúdza k životu celú prírodu. Výnimkou nie je ani vtáctvo na bratislavských sídliskách.

Labutia rodinka

Už pred pár dňami vyviedla mama labuť spolu s partnerom na „výlet“ po Chorvátskom ramene v Petržalke svoje mláďatá. Hoci ich príbytok ohrozovali kosačky, páru labutí sa podarilo vysedieť krásne potomstvo.

Ako sa im bude dariť, záleží aj na ľuďoch. Tí im neraz chcú dopriať výdatnú stravu a kŕmia ich všetkým možným, len nie tým, čo im prospieva.

Mláďatá môžu uhynúť

„Ľudská potrava obsahuje zložky, ktoré pre ich trávenie nie sú prirodzené a spôsobujú vodným vtákom ako sú labute, kačice či lysky tráviace ťažkosti. Prikrmovaním ľudskou stravou dochádza u vodného vtáctva k zhoršeniu zdravotného stavu a u nedospelých jedincov (mláďat) môže dôjsť aj k úhynu,“ varuje petržalská samospráva.

Jazerá, či iné prírodné vodné zdroje a ich okolie, poskytujú dostatok prirodzenej potravy pre prežitie vtáctva v lete aj v zimnom období.

Obyvatelia však majú na túto tému rozdielny názor. „Štyridsať rokov ich kŕmia ľudia a ich deti starým pečivom a stále sú tu,“ poznamenáva v diskusii obyvateľka Gabriela. Oponuje jej Zdenka, ktorá situáciu sleduje pravidelne z okna bytu a podľa nej nie je situácia dobrá. „Neprežije ani jedno mláďa z piatich. Minulý rok uhynuli dve dospelé labute zo štyroch,“ približuje.

Aj Ružinov už vlani vyzýval návštevníkov Štrkoveckého jazera, aby labute ani kačky nekŕmili, či už pečivom, zvyškami desiaty alebo kebabom. Vyzýval ich tiež, aby neznečisťovali jazero a jeho okolie a odpad hádzali do smetného koša a aby nenechali psov voľne pobehujúcich po brehu jazera.

Zdroj: Bratislava.dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM