ESL Správy Samospráva

Labute zo Štrkovca majú ochrániť nové značky. Upozorňujú vodičov, aby spomalili

Labute zo Štrkoveckého jazera sú miláčikmi nielen Ružinovčanov. Majú však túlavé topánky a tak im hrozí nebezpečenstvo. Pomôžu nové značky?

Ilustračný obrázok k článku Labute zo Štrkovca majú ochrániť nové značky. Upozorňujú vodičov, aby spomalili
4
Galéria
Zdroj: Štrkovecké jazero

„Na známosť sa dáva, nová dobrá správa. Vodiči spomaľte, prosím, na rovinke. Urobte priestor našej túlavej rodinke,“ takto vo veršoch zareagovali nadšenci zo stránky Štrkovecké jazero na nápad osadiť na cestách v blízkosti jazera špeciálne značky s obrázkom labute. S nápadom prišiel starosta Ružinova Martin Chren, čo sa však nepozdáva všetkým. Nájdu sa aj takí, ktorí tento nápad kritizujú a najmä – poukazujú na to, že Ružinov má aj iné, oveľa väčšie problémy, ako ochraňovať labutiu rodinu.

„Na prvý pohľad je to, samozrejme, pekná myšlienka, len vyzerá to ako kampaň. My máme v Ružinove jednu labutiu rodinu, ktorej je naozaj venovaná nadmerná starostlivosť v porovnaní inými mestskými časťami. Napríklad v Petržalke majú okolo stovky labutí a neboli tam ani úhyny, ani tam neozadzovali tabule. Mám taký pocit, že sa tým prekrývajú skutočné problémy v Ružinove,“ povedal pre Bratislava24 aktivista a starostov kritik Ivor Švihran.

Špacírka

Labute sa aj v týchto dňoch často prechádzajú po cestách. Aj včera v jednej z ružinovských facebookových skupín na to upozorňovala pani Danka. Všimla si totiž, že labute sedia na koľajniciach električky a obávala sa o ne. Ako nám nedávno povedal odborník z SOS/BirdLife Slovensko Ján Gúgh, takéto prechádzky labutí za potravou sú bežné.

"Kým sú mláďatá ešte malé a menej mobilné, zostávajú na vode, neskôr však vyhľadávajú potravu aj v širšom okolí. Nie je to nič výnimočné, treba iba dávať pozor, aby nedošlo k nešťastiu, keď sa dostanú na frekventovanú cestu,“ uviedol Ján Gúgh.

Ochrana

A práve na ochranu labutí majú slúžiť nové značky na Drieňovej ulici. Starosta verí, že motoristi, ktorí ich zbadajú, spomalia a zbystria pozornosť.

„Upozorňujú na labute prechádzajúce cez cestu – keďže práve tadiaľto sa občas vydávajú na svoje potulky. Pokiaľ viem, Ružinov je touto značkou unikátom a jediný na Slovensku. Značky sú úplne legálne, schválené ako dočasné, počas obdobia, kým malé chodia s rodičmi na vychádzky,“ vysvetľuje Martin Chren.

„Dúfam, že sa teraz s rovnakou vervou bude pán starosta venovať aj iným témam. Napríklad starostlivosti o verejné priestranstvá a pamiatky, parkovacej politike, ale aj výstavbe, ktorá sa nám tu už riadne rozmáha,“ uzatvára Ivor Švihran

Vlani mala labutia rodinka zo Štrkovca smutný osud, keď sa mama labuť zadusila kusom plastu. Tento rok sa zdá, že to bude, aj vďaka osvete a opatreniam na Štrkovci, lepšie.

POZOR, LABUTE! 🦢❤️😊 Labute zo Štrkovca majú túlavé topánky, to už viete 😊 Denne sa prechádzajú po sídlisku, majú už...

Posted by Martin Chren - starosta Ružinova on Friday, August 14, 2020

Rýchle správy

Najčítanejšie