KAW Rôzne Správy

FOTO: Labute zo Štrkoveckého jazera majú túlavé topánky. Prečo korzujú po sídlisku?

Mnoho Ružinovčanov má o labute - cestovateľky strach. Niektorí obyvatelia, či dokonca policajti, ich na ceste sprevádzajú, či dokonca zastavia autá, keď chcú ísť labute cez cestu.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Labute zo Štrkoveckého jazera majú túlavé topánky. Prečo korzujú po sídlisku?
9
Galéria

Rodinka labutí zo Štrkovca, ktorú tvorí tatko labutiak, jeho družka a štyri milé labutiatka, sa čoraz častejšie túla po celom Ružinove.

Labutie potulky

Na svojej púti zobú trávu, ale tiež ochutnávajú plody ovocných stromov na sídlisku. „Niektorými už dokonca vedia aj potriasť, aby im mirabelky popadali dolu, niektoré na zemi ležiace kúsky sú už aj trocha nakysnuté, alkoholizujú – a tie im tuším chutia najviac, potom sa aj trocha pripijú, na chvíľku si pospia a vracajú sa naspäť na jazero,“ opisuje na sociálnej sieti ich každodennú púť starosta Ružinova Martin Chren.

Unikátna dopravná značka

Mnoho Ružinovčanov má o labute – cestovateľky strach. Niektorí obyvatelia, či dokonca policajti, ich na ceste sprevádzajú, či dokonca zastavia autá, keď chcú ísť labute cez cestu. „Nervózni sme boli hlavne tak týždeň dozadu, keď začali chodiť k Dedovi a presúvali sa pri tom cez frekventovanú Drieňovú,“ opisuje ich cesty Martin Chren, ktorý inicioval vyrobenie dočasnej dopravnej značky “Pozor, labute!” na tejto ulici.

Starosta upozorňuje, že o labutiu rodinku sa príliš báť netreba. Vo vyhradených hodinách na ne totiž dozerá aj strážnik, ktorého úväzok však nie je celodenný.

„Labute domov trafia (trafia aj keď lietajú tisíc kilometrov, jedno sídlisko je pre ne nič). Báť sa v zásade treba len prechádzania cez cestu, voľne pustených psov a zlých ľudí,“ dodáva starosta.

Sú potulky bežným javom?

Ta to, či labute bežne takto korzujú po okolí ich pôvodného hniezdiska, sme sa spýtali odborníka na vtáctvo. „Potulky labutí po okolí sú bežným javom. Kým sú mláďatá ešte malé a menej mobilné, zostávajú na vode, neskôr však vyhľadávajú potravu aj v širšom okolí. Nie je to nič výnimočné, treba iba dávať pozor, aby nedošlo k nešťastiu, keď sa dostanú na frekventovanú cestu,“ povedal pre Bratislava24 odborník z SOS/BirdLife Slovensko Jan Gugh.

Gugh ďalej dodáva, že labute takto nachádzajú potravu aj v prírodnom prostredí, len si to ľudia všímajú menej ako na sídlisku.

Tatka čaká operácia

Hlavou labutej rodiny je najmä mama labuť, ktorej sa potulky po sídlisku obzvlášť páčia. „Tato labutiak je už starší, aj už toľko nevládze, aj má chudák veľký pľuzgier na nohe, takže sa mu zle chodí (o pár mesiacov ho zrejme čaká operácia) – našiel si ale mladú frajerku, čo rada cestuje, tak proste musí chodiť. Ešte je vraj na neho občas urazená, keď im nestíha,“ opisuje potulky labutí Chren.

Neváhajte a volajte políciu

Starosta ďalej vyzýva, aby ľudia neváhali a ak uvidia labute mieriť smerom k ceste, nech zastavia autá a počkajú, kým labute prejdú. Dôležité je tiež, aby sa k labutiam nepribližovali ľudia so psami. V prípade, že by chcel niekto zvieratám ublížiť, treba zavolať mestskú políciu.

Labute zo Štrkovca na potulkách Ružinovom
9
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM