Kultúra

Venované Ukrajine: Febiofest pripravil špeciálnu sekciu filmov

Špeciálnu sekciu sa festivalový tím rozhodol vytvoriť vzhľadom na agresívnu vojnu vedenú Ruskom na Ukrajine, ktorá je celosvetovou hrozbou.

Ilustračný obrázok k článku Venované Ukrajine: Febiofest pripravil špeciálnu sekciu filmov
Zdroj: TASR/AP , TASR/Marko Erd

K podpore Ukrajiny sa pripája aj Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava. Do programu zaradil špeciálnu sekciu Ukrajina: v strede Európy.

Venované Ukrajine

Uvedie v nej osem titulov, reflektujúcich aktuálne udalosti u našich východných susedov. „Výťažok zo vstupného z tejto sekcie a dobrovoľných príspevkov počas festivalu daruje festival na #KtoPomôžeUkra­jine,“ uviedla PR manažérka Martina Hornová.

Špeciálnu sekciu sa festivalový tím rozhodol vytvoriť vzhľadom na agresívnu vojnu vedenú Ruskom na Ukrajine, ktorá je celosvetovou hrozbou. „Akurát v čase, kedy sme uzatvárali program tohtoročného festivalu, vtrhlo Putinovo vojsko na územie Ukrajiny. Museli sme na túto udalosť reagovať a rozhodli sme sa vyskladať špeciálnu sekciu filmov, ktoré, veríme, aspoň trochu poodhalia súvislosti tejto tragickej udalosti,“ hovorí programový riaditeľ Ondrej Starinský.

Dodáva, že v novej sekcii uvidia diváci filmy, ktoré priamo súvisia so súčasným Ruskom a Ukrajinou a porušovaním základných ľudských práv a slobôd, ale aj dokumenty širšie reflektujúce tému okupácie.

Aké filmy uvidíte?

Čo znamená vojenská okupácia, sa snaží vysvetliť izraelský režisér Avi Mograbi v dokumente Prvých 54 rokov – stručný manuál vojenskej okupácie. Príkladom mu je izraelská okupácia palestínskych území západného brehu Jordánu a pásma Gazy.

K okupácii Československa v roku 1968 sa vracia cez novoobjavené archívne zábery film Jana Šikla Rekonštrukcia okupácie.

V separatistickom regióne sa odohráva film Donbass, za ktorý režisér Sergei Loznitsa získal Cenu za réžiu v Cannes 2018. „Film prináša obraz neprehľadnej situácie v regióne, kde prebieha hybridná vojna – kde sa zároveň bojuje aj boj inscenuje,“ približuje festival snímku zo špeciálnej sekcie.

Vstupné z nej pôjde v plnej hodnote na podporu pomoci pre Ukrajinu. „Pridá sa aj vstupné z filmov, ktoré budú v programe špeciálne označené. Všetky tieto peniaze pripojíme k zbierke #KtoPomôžeUkra­jine,“ dodáva festivalový tím.

MFF Febiofest Bratislava sa vráti do kinosál od 16. do 22. marca.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM