Správy Samospráva

Kontroverzný vrecový zber odpadu: Mesto ho rozširuje do ďalších mestských častí

V Bratislave spustia v tomto roku druhú etapu zberu a odvozu vytriedeného odpadu z bratislavských rodinných domov takzvaným vrecovým systémom.

Ilustračný obrázok k článku Kontroverzný vrecový zber odpadu: Mesto ho rozširuje do ďalších mestských častí
9
Galéria
Zdroj: OLO a.s.

Vrecový zber triedených zložiek odpadu, ktorý nahrádza tradičný zber prostredníctvom kontajnerových stojísk, sa má už o pár týždňov rozšíriť do ďalších troch mestských častí. Od februára ho plánujú zaviesť v Rači, Novom Meste a Ružinove, od septembra v ostatných mestských častiach Bratislavy. Prvá etapa už funguje od augusta 2020 v Podunajských Biskupiciach, Vrakuni, Starom Meste, Devíne, Devínskej Novej Vsi, Petržalke a vo Vajnoroch.

Viac vriec

Podľa mesta si väčšina ľudí zatiaľ vrecový zber pochvaľuje, no nájdu sa aj kritici.

„By som rada vedela, kde to majú ľudia skladovať celý mesiac. Celé pomýlene toto,“ myslí si Andrea.

„Šialené riešenie, ktoré nás vráti roky naspäť, lebo nezmyselná nepraktickosť tohto návrhu ľudí veľmi rýchlo omrzí a všetko bude končiť v komunále,“ vyjadril sa na stránke Máme radi Nové Mesto Juraj.

Cieľom vrecového zberu je mať čistejšie verejné priestranstvá a lepšie vytriedené suroviny. Podľa prieskumu samosprávy väčšina ľudí to pochopila a vníma to pozitívne, no privítali by častejší odvoz a viac vriec. Mestská firma Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) na svojom webe informuje, že v rámci druhej etapy nastanú aj viaceré zmeny. V letných mesiacoch jún, júl a august sa frekvencia zberu pre plasty zvýši na dva razy za mesiac. „Zvýši sa dodaj modrých vriec na papier z pôvodných 25 na 26 kusov na rok a žltých vriec na plasty, kompozitné obaly a kovy z pôvodných 25 na 32 kusov na rok,“ spresnilo OLO.

Analýza

Od januára môžu obyvatelia vykladať vrecia s triedeným zberom v deň odvozu vložené vo vlastných zberných nádobách. „Vrecia musia byť riadne uzatvorené, resp. zaviazané, a musia obsahovať len odpad, ktorý do nich patrí. Použitá nádoba by mala byť v objeme maximálne 240 litrov a musí sa farebne zhodovať (aspoň vrchnák) s farbou vreca,“ priblížila firma.

Analýza hlavnému mestu ukázala, že v rámci vrecového zberu je znečistenie vytriedeného plastu len 11 percent, kým pri systéme zberných hniezd bolo znečistenie 38 percent. Znečistenie papiera v modrých vreciach je štyri percentá, pričom pri systéme zberných hniezd to bolo až 16 percent. Zavedením tohto systému zberu celoplošne pre rodinné domy by sa mala podľa magistrátu úroveň vytriedenia v Bratislave ešte zvýšiť. Odhaduje sa, že v rodinných domoch by obyvatelia mohli vytriediť až o 20 percent viac odpadu na efektívnejšie využitie.

Zber vytriedeného skla bude zabezpečený doterajším spôsobom cez takzvané zvony na sklo. Na zberných hniezdach už nebudú k dispozícii kontajnery na papier a plasty zbierané spolu s kompozitnými a kovovými obalmi.

Zber odpadu

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM