Eva Sládková Správy Samospráva

Dobrá správa pre obyvateľov rodinných domov! Mesto chystá vrecový zber odpadu

Mnohí Bratislavčania, ktorí bývajú v rodinných domoch, majú problém s triedením a odnášaním odpadu. Majú to zmeniť vrecia.

Ilustračný obrázok k článku Dobrá správa pre obyvateľov rodinných domov! Mesto chystá vrecový zber odpadu
Zdroj: Bratislava - hlavné mesto SR

Samospráva chce vyskúšať na pilotnom projekte ako pomôcť obyvateľom rodinných domov, pre ktorých bolo komplikované dostať sa ku kontajnerovým stojiskám.

Výhoda vriec

„Mnohí sa sťažovali, že hniezda, kde môžu nosiť separovaný odpad, teda papiere a plasty, sú ďaleko. Naša mestská firma Odvoz a likvidácia odpadu zas bola nespokojná s tým, že do kontajnerov ľudia dávajú čokoľvek. Vrecový odpad by to mal zmeniť. Bude adresný, každý rodinný dom dostane dve 120-litrové vrecia na papier a dve na plasty a OLO si to príde vyzdvihnúť priamo k domu, nebudú musieť nikam chodiť,“ vysvetľuje mestská poslankyňa za Nové Mesto Katarína Augustinič.

Čistejšie priestory

Projekt má pomôcť nielen k tomu, že naša planéta bude vďaka riadnemu separovanie menej trpieť, ale aj my budeme žiť v čistejšom a krajšom meste.

„Odpadu každoročne pribúda, rovnako tak znečistených zberných hniezd, na ktorých sa veľakrát nachádza odpad, ktorý tam nepatrí. Kontajnery sú preplnené a vytriedené suroviny znečistené. Hlavné mesto preto pripravilo zmenu spôsobu zberu a odvozu vytriedeného papiera a plastov z rodinných domov,“ píše samospráva na webe Bratislavy.

Pilot

Mesto zatiaľ pripravuje len pilotný projekt, ktorý má odskúšať, ako to funguje a „vychytať muchy“. Zatiaľ sa teda bude „vrecovo“ triediť len vo vybraných lokalitách ako napríklad Staré Mesto, Nové Mesto, či okrajových mestských častiach Bratislavy.

„Prvá etapa sa pripravovala podľa charakteru mestskej časti, aby bolo podchytené centrum, problematické zberné hniezda, hornatejšie/nez­jazdné ulice, rozhodujúcim kritériom je aj vzdialenosť tej ktorej mestskej časti, aby sa vedeli vyhodnotiť aj náklady na zber a prepravu a tak boli efektívne nastavené zvozové trasy,“ deklaruje samospráva.

Čoskoro

Vrecový zber by mal odštartovať už v najbližších mesiacoch. „V tomto pilotnom projekte je zaradených 8640 rodinných domov. Chceme si na nich otestovať, ako to bude fungovať a či je periodicita zberu raz za mesiac postačujúca. Naše výpočty zatiaľ naznačujú, že by to malo stačiť. Neskôr projekt rozšírime aj na ďalšie domy,“ uzatvára mestská poslankyňa Katarína Augustinič.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie