Eva Sládková Rôzne Správy

Kde rada poľovala na bažanty Mária Terézia? Dodnes tam pobehujú ich potomkovia

Zadunajsko ponúka mnoho prírodných aj kultúrnych zaujímavostí. Tento víkend ho môžete prebádať na bicykli aj pešo.

Ilustračný obrázok k článku Kde rada poľovala na bažanty Mária Terézia? Dodnes tam pobehujú ich potomkovia
8
Galéria

Vlastivedný sprievodca a nadšený propagátor Bratislavy Ivor Švihran tento víkend organizuje cyklovýlet aj vlastivednú vychádzku.

Trojhraničie

„V Zadunajsku sú miesta, kde mnoho ľudí ešte nebolo, napríklad Trojhraničie. Veľa ľudí sa tam nevie dostať, lebo je to autom ťažko dostupné, no na bicykli je to príjemná trasa a dajú sa pozrieť pamiatky na okolí,“ vysvetľuje Ivor Švihran, prečo sa rozhodol víkend venovať práve tejto lokalite.

Spolu s cyklistami pôjde v sobotu až do Rakúska a pozrú si mnohé zaujímavé miesta. 50-kilometrová trasa toho ponúka viac než dosť, no treba mať aspoň akú-takú kondičku. Jedna z najzaujímavejších zastávok bude v Jarovciach.

Bažantnica

„Je pravdepodobné, že aj Mária Terézie tam kedysi chodila loviť bažanty. Bola to jedna z najlepšie upravených bažantníc u nás. Po roku 1948 ju komunisti zničili, zbúrali napríklad kamenný plot, ktorý ju obkolesoval, ale aj tamojší majer. Dodnes sú tam však prieseky barokových alejí. A bažanty tam tiež sú, ale žijú divoko,“ dodáva Ivor Švihran.

Cyklisti sa zastavia aj v Rusovciach a určite poobdivujú tamojší krásny kaštieľ, ktorý sa má konečne dočkať rekonštrukcie.

Rusovce

Komu sa bude máliť, môže v nedeľu zájsť do Rusoviec na vlastivednú vychádzku.

„Tam je toho na obzeranie naozaj veľmi veľa. Z troch zadunajských mestských častí Bratislavy sú najzaujímavejšie. Je to krásne miesto, na každom rohu tam dýcha história. Určite sa pôjdeme pozrieť na časť, kde sú dnes postavené nové domy. Kedysi tam bolo záhradníctvo a sú tam stavby vo windsorskom štýle, ktoré si majitelia prebudovali na rodinné domy,“ vysvetľuje vlastivedný sprievodca.

Na cyklovýlete aj na vlastivednej vychádzke sa však záujemcovia dozvedia oveľa viac zaujímavostí z našich dejín. V sobotu sa začína o 10.00 a v nedeľu o 9.00, 13.00 aj 17.00.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM