Ilustračný obrázok k článku Išiel takmer donaha! Známy moderátor bojuje proti výrubu stromov v Starom Meste + FOTO
7
Galéria

Išiel takmer donaha! Známy moderátor bojuje proti výrubu stromov v Starom Meste + FOTO

Na Drotárskej ceste vyrúbali desiatky stromov. Padli za obeť plánovanej výstavbe.

Aktualizované Správy Samospráva
Aktualizované Správy Samospráva

Išiel takmer donaha! Známy moderátor bojuje proti výrubu stromov v Starom Meste + FOTO

Na Drotárskej ceste vyrúbali desiatky stromov. Padli za obeť plánovanej výstavbe.

Ilustračný obrázok k článku Išiel takmer donaha! Známy moderátor bojuje proti výrubu stromov v Starom Meste + FOTO
7
Galéria

V Bratislave máme nedostatok zelene a tak obyvatelia citlivo vnímajú stratu každého stromu či kríka. Najnovšie ľudí pobúril výrub stromov na Drotárskej ceste v Starom Meste. Vznikol protest, na čele ktorého stojí známy moderátor Michal Sabo. Žiaľ, stromy už nezachráni.

Výstavba

Stromy na tomto mieste rástli desiatky rokov, no teraz museli ustúpiť výstavbe. Trnavský developer Ismont tam chce postaviť dve bytovky. Výrubu sa snažili zabrániť obyvatelia Horského parku aj aktivisti. Márne. Ochranár Mikuláš Huba tvrdí, že výrub je protiprávny.

„Výrubové rozhodnutie z r. 2018 nie je právoplatné. Rozhodnutie o súhlase na výrub drevín z 11. 5. 2015 stratilo platnosť dňom 3. 6. 2018 a neskoršie rozhodnutie o súhlase na výrub drevín z 28. 5. 2018 nadobudlo právoplatnosť až dňa 18. 6. 2018, t. j. v čase, keď pôvodné rozhodnutie ex lege stratilo platnosť, v dôsledku čoho zaniklo a nebolo možné ho zmeniť. K zmene pôvodného rozhodnutia musí dôjsť tak, aby zmeňujúce rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť najneskôr v posledný deň platnosti pôvodného, zmeňovaného rozhodnutia, k čomu ale nedošlo,“ vysvetľuje Mikuláš Huba pomerne zložitý problém.

Donaha!

Do témy sa zahryzol moderátor Michal Sabo, ktorý v tejto lokalite vyrastal. Vybral si originálny spôsob protestu. Len v slipoch a s nakresleným transparentom sa postavil na miesto, kde kedysi stromy stáli. Napriek tomu, že sa mu ich nepodarilo zachrániť, myslí si, že to má význam.

„Využívam svoje platformy na to, aby som svoj hnev pretavil do akcie, ktorá môže situácii priniesť pozitívny zvrat, no nerobím niečo podobné prvýkrát a garantujem vám, že ani naposledy. Tento protest je o vás, o znepokojenom občianskom hlase. Existuje reálna možnosť, že navrhovaná stavba je v rozpore územným plánom, nehovoriac o tom, že nad okolnosťami výrubu visí (minimálne) 85 otáznikov,“ tvrdí Michal Sabo.

Zložité

Povolenie získala pôvodne firma Angkor Wat. Tá pozemky aj celý developerský projekt odovzdala firme Ismont, ktorý plánuje na pozemkoch stavať. A aktivisti sa odvolávajú na to, že nový majiteľ potrebuje nové povolenie. Developer Ismot sa bráni.

"Dovoľujeme si požiadať, aby ste realizovaný výrub drevín nespájali s našou spoločnosťou, keďže naša spoločnosť predmetný výrub nerealizuje,“ uviedla pre Denník N Martina Kašubová z marketingového oddelenia developera.

Mestská časť Staré Mesto tvrdí, že vo veci koná, ale môže tak robiť len v medziach zákona. Starostka Zuzana Aufrichtová tvrdí, že samospráva postupovala v rámci všetkých konaní súvisiacich s prípadom Drotárskej cesty plne v súlade so zákonom. Výrub vyše 80 stromov mestskú časť neteší, výrubové konanie však právoplatné bolo, keďže sa voči nemu v minulosti nikto neodvolal. Samospráva zároveň požaduje, aby bola preskúmaná procesnosť celého postupu a aby bol vydaný odkladný účinok rozhodnutia týkajúceho sa stavebného povolenia.

„Je potrebné preveriť, či stavebné povolenie je naozaj nespochybniteľné. Ak sa ukáže, že áno, stane sa stavebné povolenie právoplatným. Pokiaľ by sa však ukázali pochybenia v rámci procesu, ktoré by zneplatnili stavebné povolenie, je ďaleko vhodnejšie, aby stavebník nezačal stavebnú činnosť, lebo môže nastať patový stav pre všetkých,“ povedala Aufrichtová.

Napriek všetkému však Michal Sabo vyzýva ľudí, aby nezostali ticho.

„Zaujmite na svojich profiloch stanovisko, nezabúdajte, prosím, použiť hashtag #85STROMOV a ideálne vyzvite rodinu, známych a followerov, aby obsah zdieľali. Má to zmysel? Má. Predstavte si, že by sa nikto z nás neozval, že by na protest ostali iba osamotení a bezmocní obyvatelia z okolia, toto celé by prešlo kvázi bez povšimnutia a spoločnosť ISMONT by zotrvala v presvedčení, že všetko je v poriadku, že takto sa to má robiť a že keď mlčíme, tak svedčíme,“ uzavrel moderátor.

Prečítajte si aj:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín