KAW Rôzne Správy

Nekupujte deťom množstvo hračiek! V Bratislave si ich môžete aj požičať

Hoci sa požičovňa sústreďuje na detičky od 1 do 4 rokov, nájde sa v nej niečo aj pre starších súrodencov.

Ilustračný obrázok k článku Nekupujte deťom množstvo hračiek! V Bratislave si ich môžete aj požičať
Zdroj: Hračnica

Meniny, narodeniny, pozornosť od babky či tety alebo len malý „úlovok“ pri návšteve obchodu. Deti každú chvíľu dostávajú ako darček hračky. Doma v izbičkách sa im potom kopia, o chvíľu ich omrzia a chcú zas nové a nové. Čo poviete na nápad hračky deťom nekupovať a jednoducho si ich požičať?

Požičovňa hračiek

V Bratislave vznikol nový zaujímavý projekt, ktorý umožní zahrať sa vašim deťom každú chvíľu s novou hračkou. A netreba ich kupovať, stačí si požičať.

Prevádzka, v ktorej je to možné, sa volá Hračnica. Nedávno ju v Ružinove otvorila Janka Divišová spolu so svojim manželom. Jednoducho zariadený príjemný priestor je rajom najmä pre menšie detičky. V Hračnici nájdu všetko, čo potrebujú, aby sa zabavili. Prevládajú hračky, ktoré posúvajú dieťatko vpred – didaktické, motorické, či montessori hračky.

Janku Divišovú inšpiroval k otvoreniu Hračnice jej synček. „Ako ročný začal byť mimoriadne zvedavý. Keď prišiel na to, ako nejaká hračka či skladačka funguje, už ho viac nezaujímala. Nepomáhalo ani hračku na čas odložiť a vybrať neskôr. Pamätal si ich a už na nich nemal čo "preskúmavať“. Potreboval opäť niečo nové."

Janka s manželom teda stále kupovali nové hračky a následne „opozerané“ hračky predávali v bazároch ďalej. „V konečnom výsledku som tak nerobila nič iné ako balila hračky, ktoré som predala, chodila na poštu pre ďalšie alebo sa stretávala s mamičkami po celom meste a preberala či odovzdávala balíčky. Zaberalo mi to kopu času. A tak ma napadlo robiť takéto výmeny na jednom mieste, podobne ako knihy v knižnici,“ rozpráva Janka Divišová.

Tak vznikla knižnica na hračky – hračnica. Mamičky si tam môžu požičať najmä hračky pre deti od 1 do 4 rokov. Požičovné je pri väčšine hračiek od 1 do 3 eur na týždeň.

Hračky, ktoré učia

O vôbec prvú požičovňu hračiek v Bratislave je veľký záujem. „Už druhý deň fungovania sme mali 15 výpožičiek. Ľudia vnímajú ekologickú, ale aj ekonomickú výhodu v požičiavaní si vecí. Zatiaľ je najväčší záujem práve o väčšie, komplexnejšie hračky s vyššou výpožičnou cenou. Hračky, ktoré sú drahšie si rodičia zrejme nechcú hneď kúpiť pre prípad, že by dieťa nezaujali,“ myslí si Janka.

Do Hračnice zavítajú aj rodičia, ktorí idú napríklad na lyžovačku a požičajú si „niečo nové“ na zabavenie detí v aute či v hoteli. „Mali sme tu aj starkú, ktorej prišiel na návštevu vnúčik zo zahraničia a pre týždňový pobyt nechcela kupovať kopec hračiek, ktoré jej potom budú nanič. Práve táto starká si požičala zatiaľ najviac hračiek,“ hovorí Janka.

„Požičovňa“ ponúka najmä hračky, ktoré dieťa nielen zabavia, ale aj niečo naučia, precvičia jemnú motoriku dieťaťa, jeho logiku, pohyb či sociálne zručnosti.

Hoci sa požičovňa sústreďuje na detičky od 1 do 4 rokov, nájde sa v nej niečo aj pre starších súrodencov, napríklad super hračku viacerých generácií – Merkur, veľmi populárne Logico určené deťom od 4 rokov či rôzne spoločenské hry pre viacerých hráčov.

Súčasťou Hračnice je aj detský kútik, ktorý zriadili, aby sa deti mali kde zahrať pokiaľ si rodičia vyberú hračky na požičanie, či vypijú kávu a doprajú zaslúžený oddych. Službu stráženia detičiek zatiaľ neponúkajú.

Mamičky s menšími detičkami môžu dojčiť v pohodlných kreslách na prízemí, alebo na poschodí pri kuchynke. V Hračnici nájdete aj prebaľovací kútik a toaletou s nočníkom či redukciou na WC. „Chceme, aby sa u nás maminky a detičky cítili rovnako pohodlne, ako doma,“ dodáva na záver iniciátorka zaujímavého projektu Janka Divišová

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM