Peržalský erb pripomína zelenú minulosť sídliska
Mnohí krútia hlavami, prečo práve v erbe Petržalky – najväčšieho slovenského sídliska, je zeleň a stromy. Petržalka však bola v minulosti veľkou zelenou plochou.
Minulosť najväčšieho slovenského sídliska je zelená. Boli tu ovocné sady, záhrady a množstvo stromov.
Petržalský erb pripomína spätosť človeka s prírodou, ktorú tu v minulosti bolo cítiť na každom kroku. Pravdepodobne symbolizuje známy miestny park založený v roku 1776. Dnes ho poznáme ako obľúbené miesto prechádzok Bratislavčanov – Sad Janka Kráľa.
Historické zdroje prezrádzajú, že na návrh miestneho sudcu Leopolda Turka prijali v roku 1832 za erb Petržalky symbol šiestich stromov. Podľa vzhľadu koruny to boli pravdepodobne lipy zrkadliace sa na hladine Dunaja. V tých dobách sa používal na pečatidle mestskej časti.
Odvtedy sa erb viackrát menil – jeho základný prírodný motív však zostal zachovaný.
Listina Heraldického registra Slovenskej republiky, v ktorej sú zaevidované všetky erby o tom petržalskom píše:
V striebornom štíte zo zelenej, zelenými krovinami a drobnými zelenými listnatými stromami porastenej trávnatej pažite vyrastá zlatokmenný listnatý strom so zelenou prirodzenou korunou.
V deväťdesiatych rokoch Heraldický register Slovenskej republiky posúdil žiadosť mestskej časti Bratislava Petržalka o vystavenie erbovej listiny. Po konzultácii s pánom Petrom Kartousom, predsedom Heraldickej komisie, skonštatovali, že erb rešpektuje všetky po stáročia zachovávané heraldické pravidlá erbovej tvorby.
Vystaveniu erbovej listiny, ktorá musí byť súčasťou každého symbolu, teda už nič nebránilo.
Petržalský erb ako ho poznáme dnes zhotovil v roku 1993 heraldický ateliér Imago.
Čítajte aj: Ružinov pôvodne ružu v erbe nemal. Ako sa tam dostala?