Dominika Pacigová Rôzne

Hľadáte darček pre svoje ratolesti? Vďaka ilustrovanej knižke spoznajú Bratislavu

Deti samy alebo s rodičmi spoznajú hlavné mesto hravou a náučnou formou. Na štrnástich stranách môžu sledovať zábavné a náučné príbehy hlavných postáv.

Ilustračný obrázok k článku Hľadáte darček pre svoje ratolesti? Vďaka ilustrovanej knižke spoznajú Bratislavu
5
Galéria
Foto: Matej Kmeť

Cieľom knižky Bratislava hľadaj a nájdi je hravou a zábavnou formou budovať u detí od najútlejšieho veku vzťah k Bratislave a jej histórii. S myšlienkou vydania knižky prišla Martina Kráľová, ktorá oslovila jej mamu Zuzanu Revúcku. Ilustrovala ju Mária Nerádová, graficky ju upravila Martina Rozinajová. Korektúru slovenského textu mala pod palcom Eva Kýšková, korektúru anglického textu Ivana Musilová.

Splnila si sen

Martina Kráľová objavovala po narodení jej dvoch ratolestí množstvo zaujímavých náučných zahraničných titulov pre deti. „Uvažovala som, ako ich sprostredkovať aj slovenským deťom. Deti rástli a veľmi si obľúbili „hľadacie“ knihy. Po cestách po Európe sa mi osvedčilo nachystať sa na destináciu knižkou o danom meste či krajine. Syn s dcérou doslova hltali farebné obrázkové knihy typu „Hľadaj a nájdi“, v ktorých videli napríklad Paríž či Viedeň. Spoznali veľa zaujímavých osobností z danej krajiny a najväčším benefitom bolo, že vďaka knihám spoznali na konkrétnom mieste pamiatky, ulice či rôzne zaujímavé miesta,“ prezradila autorka s tým, že prirodzene sa zaujímali aj o mesto, v ktorom žijú a vyrastajú, a tak hľadali podobnú knižku o ich rodnom meste.

Nakoľko na slovenskom trhu takáto kniha chýbala, autorka sa rozhodla splniť si dávny sen. „Oslovila som moju mamu, takisto Bratislavčanku a rovnako vášnivú cestovateľku i obdivovateľku detských kníh, či by bola ochotná autorsky sa spolupodieľať na texte. Ponuku s radosťou prijala, aj keď zo začiatku považovala môj nápad za priveľmi odvážny, nakoľko sme s vydávaním kníh nemali žiadnu skúsenosť,“ skonštatovala.

Učia sa mladší aj starší

Cesta k vydaniu knižky nebola jednoduchá. „Najťažšie bolo získať finančné prostriedky. Snažili sme sa o granty, ale žiaľ, neboli nám schválené, tak sme zvolili pomoc cez crowdfundingový portál. Kampaň na startlab.sk, vďaka ktorej sme pokryli náklady na tlač, sme spustili presne po roku od prvého stretnutia s ilustrátorkou,“ uviedla s tým, že náročnou fázou bola aj finalizácia knižky, keďže išlo o ich prvotinu a chceli sa vyvarovať prípadným chybám či tlačiarenským škriatkom.

Knižka je určená deťom od troch rokov, avšak zaujme deti približne už od jedného roka. „V knižke sa prevažne nachádzajú ilustrácie, aj preto je ideálna pre menších. Na základe obrázkov sa môžu naučiť nové slová, pomenúvajú zvieratká, budovy či dopravné prostriedky. Tým starším ponúka okrem obrázkov desiatky rôznych príbehov hlavných postáv,“ povedala.

Deti hľadajú a nachádzajú

Ide o veľkoformátovú, štrnásťstranovú knihu. Vychádza v slovenskom a anglickom jazyku. „Ako už názov prezrádza, deti majú hľadať príbehy známych či vymyslených postáv, pričom sa učia o Bratislave. Dozvedia sa napríklad, že známy dánsky rozprávkar Hans Christian Andersen navštívil Bratislavu v roku 1841 a vraj práve v našom hlavnom meste si všimol malé dievčatko, ktoré na ulici predávalo zápalky. Tak sa zrodila najsmutnejšia Andersenova rozprávka, a to Dievčatko so zápalkami. Dozvedia sa, že známy hotel na Hviezdoslavovom námestí niesol pôvodne názov „Hotel u zeleného stromu“, ale i mnohé ďalšie zaujímavosti,“ vysvetlila.

Niektoré postavy sú slávnymi rodákmi či významnými osobnosťami. Sú rôznym spôsobom späté s Bratislavou. Iné postavy sú vymyslené, aby príbehom pobavili malých čitateľov. Dej sa odohráva na piatich známych miestach. „Ide o nábrežie Dunaja, Hviezdoslavovo námestie, Hlavné námestie, Bratislavský hrad a Železnú studničku. Deti sledujú a s vrodenou zvedavosťou hľadajú odpovede na otázky v príbehoch, ktoré nadväzujú zo strany na stranu a spontánne spoznávajú Bratislavu,“ uzavrela Martina Kráľová s tým, že na každej strane je ukrytý bratislavský rožok a deti hľadajú či učia sa, aký tvar by mala mať miestna špecialita s makovou i orechovou náplňou.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun aktualít z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku a Instagrame.

Bratislava hľadaj a nájdi
5
Galéria
Foto: Matej Kmeť
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM