FOTO: Pod hradom sa objavil zvláštny kontajner. Čo symbolizuje?
Po zotmení sa geometrické priezory objektov automaticky rozsvecujú a umožňujú divákom pátrať po nových horizontoch.
Pod Bratislavským hradom a aj na ďalších miestach v meste sa nedávno objavili nezvyčajné kontajnery. Niektorí nad nimi krútia hlavou, iní sa v nich so záujmom odfotografujú. Čo vlastne tieto objekty symbolizujú?
Ozvláštnia Bielu noc
Objekty sú dielom umelca Luba Mikleho, ktorý ich vytvoril v rámci série šiestich kontajnerov s názvom KUVYT. Bratislava24 o tom informoval Maroš Plitko z Bratislavskej organizácie cestovného ruchu – Bratislava Tourist Board.
Prvé tri objekty môžete navštíviť na Slavíne, Tyršovom nábreží a Zámockých schodoch. Ďalšie pribudnú na Devíne a pri múzeu moderného umenia Danubiana. Tieto dočasne vytvorené priestory budú hostiť rôzne vystúpenia, koncerty a iné umelecké vstupy. Zároveň vždy po zotmení svetlo zmení ich dennú podobu.
„Objekty v tejto fáze vytvárajú kompozične pomyselný trojuholník, v ktorom sa rozprestiera centrum Bratislavy. Po zotmení sa geometrické priezory objektov automaticky rozsvecujú a umožňujú tak divákom pátrať po nových horizontoch,“ vysvetľuje svoju myšlienku autor.
Umelecké diela z kontajnerov sa tiež stanú súčasťou podujatia Biela noc. Inštalácia bude mať vtedy novú tvár a spojí všetky objekty v jeden celok na Rázusovom nábreží, kde bude súčasťou vodnej festivalovej trasy.
Reakcia na COVID
KUVYT je reakcia umelca na obdobie uzavretia nášho mesta a prakticky celého sveta spôsobené COVID krízou. „Bolo to obdobie s ničím neporovnateľného zásahu do umeleckej tvorby, slobodného pohybu, ľudskej komunikácie, života dedín, miest, ale aj širších vzťahov a krajiny, ohrozenia zdrojov živobytia aj ekonomických systémov krajín,“ vysvetľuje Mikle.
“Veľmi sa teším, že sa nám toho roku podarilo zrealizovať tento rozsiahly projekt, ktorý vytvára akúsi mestskú sieť a prepája významné miesta a vyhliadky hlavného mesta. Industriálny charakter objektov je často v kontraste s historickou architektúrou a ponúka nový pohľad na známe miesta, čo je zároveň aj posolstvom nášho festivalu,” povedala o diele riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková.
Projekt má upriamiť pozornosť na veci okolo nás, ktoré považujeme za samozrejmé, no vplyvom pandémie sa stávajú nedostupnými. Šesť objektov v rôznych farbách prináša šesť rôznych tém a predstavuje šesť otvorených brán symbolizujúcich slobodu, prechod alebo nádej, šesť rôznych vyhliadok, približujúcich rôzne prostredia v sprievode svetelnej a zvukovej stopy.