Eva Sládková Kultúra

Dedinka neďaleho Bratislavy sa stáva unikátom. Aktuálne sa tam chystajú hviezdni umelci

Reč je o Zálesí, ktorého jedinečné drevené korzo patrí k najlepším stavbám roka 2020 a čoskoro tam bude výnimočné podujatie.

Ilustračný obrázok k článku Dedinka neďaleho Bratislavy sa stáva unikátom. Aktuálne sa tam chystajú hviezdni umelci
9
Galéria
Zdroj: Michal Zajaček

V Zálesí to žije. Vďaka tamojším akčným obyvateľom sa obec stala miestom, kde chodievajú ľudia z blízka aj z ďaleka na prechádzky do prírody, ale aj za kultúrou. Krásne drevené korzo, či ďalšie atrakcie a vodné športy tam lákajú mnohých ľudí. Pandémia koronavírusu ukázala, že takých miest potrebujeme viac. Tvrdia to porotcovia súťaže CE ZA AR 2020, ktorý Korzo Zálesie označili za jednu z naj stavieb Slovenska.

Nominácia

„Korzo prepája mesto s nedotknutým prírodným prostredím Malého Dunaja. Aj napriek tomu, že sa jedná o projekt iniciovaný a z veľkej časti realizovaný angažovanými občanmi, v plnej miere napĺňa ambíciu stať sa multifunkčným priestorom pre kultúru s funkciou námestia, promenády a dopravného uzla,“ píše medzinárodná porota na vysvetlenie nominácie tejto stavby. Či vo svojej kategórii stavba zvíťazí, sa dozvieme 7. októbra, no už aj nominácia je veľký úspech.

A títo aktívni občania aktuálne chystajú podujatie, ktoré do malej dedinky priláka také hviezdy ako Milan Lasica, Michal Kaščák, kapela Neřež, ale aj Funny Fellow, Modré hory akustik a ďalších.

Záleská púť

Záleská púť bude oslavou divadla, hudby a radostnej atmosféry. Centrum obce Zálesie ňou ožije na konci prázdnin, 30. augusta. Je to už 10. ročník a organizátori tvrdia, že „zaženie hlad po umeleckých zážitkoch.“

V komornej atmosfére festivalu vystúpi zoskupenie Bolo nás jedenásť na čele s famóznym Milanom Lasicom. V rámci formácie, ktorá vzdáva hold rovnomennému albumu a triu Lasica – Filip – Satinský, sa v Zálesí predstavia Michal Kaščák, Dorota Nvotová, Martin Valihora a ďalší. Skladby Do batôžka, Spomínam na Paríž či Za dedinou v ich podaní vypredávajú od svojej premiéry koncerty.

„Je to taká čerešnička na torte a poďakovanie všetkým za desaťročnú priazeň,“ hovoria organizátori.

Záleská divadelná púť si od začiatku osvojila povinnosť viesť deti k láske k umeniu a kultúre. Program strieda hudobné vystúpenia s divadelnými predstaveniami, a deti sa tak môžu tešiť na Divadlo z kufra von, Divadlo na hojdačke, Divadlo Hopi hope a so svojimi tanečným workshopmi vystúpia aj Tanečný dom a Banda. Podrobnosti o programe sa dozviete na webe Zálesáckej púte. Lístky si môžete zakúpiť TU.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM