Rôzne

Fascinujú vás drony a svet robotov? Príďte sa pozrieť, ako si poradia s kečupom!

Jeden robot rozprašuje vanilkovú arómu a vyrába izbovú búrku, iný pomáha v sklade s paradajkovým pretlakom. Žiadne sci-fi. Originálne výkony robotov a ich tvorcov môžete vidieť na vlastné oči už dnes.

Ilustračný obrázok k článku Fascinujú vás drony a svet robotov? Príďte sa pozrieť, ako si poradia s kečupom!
Zdroj: STU BA

Nadšencom robotiky zo Slovenska i blízkeho zahraničia je podujatie ISTROBOT známe. Zaujať však môže i tých, pre ktorých je robotika španielska dolina. Fantastické projekty môžete vidieť dnes v Mlynskej doline.

Na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity si dospelí i deti môžu pozrieť úžasné výkony umelej inteligencie už po šestnástykrát.

S myšou a kečupom

O tom, že fantázia autorov nepozná hraníc, svedčia aj súťažné úlohy. Roboty si zmerajú sily v kategóriách Stopár, Myš v bludisku, v Sklade kečupu a vo Voľnej jazde.

V prvej súťažia roboty a ich konštruktéri o to, kto najrýchlejšie prekoná prekážkovú trať. Z bludiska hľadajú najrýchlejšiu cestu von. V sklade kečupu je rozhodujúca rýchlosť pri zbieraní plechoviek s pretlakom.

Prečítajte si aj: Vedkyne z Univerzity Komenského spoznávajú nepriateľa, ktorý zabíja ľudí

Búrka v izbe

Minulý rok najviac zaujali dva projekty. Robotický oblek Iron Patriot priniesol autorovi Martinovi Zimanovi cenu poroty. Druhý humanoidný robot Alex InMoov Andreja Paulinyho bol celý vytlačený na 3D tlačiarni.

Divákov najviac pobavila robotická lampa s názvom MráčiQ. Okrem funkcie nastaviteľného svietidla zvlhčuje vzduch, vyrába izbovú búrku a rozprašuje príjemnú vanilkovú arómu. Ovládať sa dá mobilným telefónom alebo aj obyčajným tlesknutím, na základe ktorého sa presunie na miesto, z ktorého môže svojmu majiteľovi najlepšie posvietiť.

Novinka na oblohe

Do súťaže je prihlásených 46 robotov. Najväčší záujem je o kategóriu Stopár, a to 19 robotov, “blúdiť“ bude jedenásť. Piati si trúfli na lietajúce drony.

"V tomto roku sme veľmi zvedaví, ako sa bude dariť súťažiacim v kategórii lietajúcich robotov – dronov. Vlani, v pilotnom ročníku, bolo dovolené riadiť stroj aj diaľkovým ovládaním, ale tento rok už očakávame aspoň nesmelé pokusy o autonómny let bez zásahu človeka. Úloha spočíva v prelete dráhy s troma prekážkami,“ približuje novú súťažnú kategóriu Richard Balogh zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

ISTROBOT však nie je len o súťaži konštruktorov, ale aj prehliadka študentskej kreativity a zručnosti. Predvedú, čo všetko dokázali vytvoriť v rámci svojich výskumných projektov. Ak máte doma malého výskumníka, ktorého fascinuje svet vedy a techniky, možno ho práve zážitok zo súťaže bude motivovať na štúdium robotiky.

Prečítajte si aj: S mestskou kartou môžete spoznávať Bratislavu i ušetriť peniaze

Autor: Eliška Šándorová

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM