Rôzne Správy

Európska noc výskumníkov ponúkne vedecké workshopy, pútavé prednášky i súťaže pre deti aj dospelých

Návštevníci môžu do zážitkov z vedy preniknúť vo viac ako 220 vedeckých stánkov a počas 75 diskusií z rôznej oblasti výskumu a inovácií.

Ilustračný obrázok k článku Európska noc výskumníkov ponúkne vedecké workshopy, pútavé prednášky i súťaže pre deti aj dospelých
15
Galéria
Zdroj: TASR

Vesmírne objavy, roboty, prototypy technologických noviniek, prelomové poznatky z biológie, medicíny či fyziky, ale aj zábavné úlohy či pokusy. Aj to čaká účastníkov 12. ročníka podujatia Európska noc výskumníkov 2018.

Výskumníci v nás

„Na tohtoročnom podujatí sa zúčastní viac ako 1500 vedcov zo Slovenska aj zo zahraničia a ponesie sa v duchu hesla Výskumníci v nás. Chceme tým podporiť zvedavosť v ľuďoch, aby sa nebáli pýtať sa,“ priblížil na brífingu v Bratislave výkonný riaditeľ Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) Daniel Straka.

O tom, ako sa používa technológia vo vesmíre a ako sa dajú odoberať vzorky z Marsu, bude hovoriť vesmírny inžinier John Holt z Veľkej Británie. Izraelský futurológ Roey Tzezana v rámci svojej prednášky osvetlí, či sa treba báť toho, že nás veda a vynálezy raz ovládnu a prečo náš dnešný svet zatiaľ nevyzerá ako zo sci-fi filmov.

Na podujatí vystúpi aj niekoľko mladých slovenských vedcov a výskumníkov, ako Lucia Krajčík Lauková, Mariana Derzsi, Daniel Reitzner, Peter Celec a ďalší. „Títo mladí Slováci sú skutočným dôkazom toho, že naše vedecké talenty a kapacity nemusia utekať do zahraničia, aby mohli realizovať svoje sny a výskumné plány,“ doplnil Straka.

Svoj vlastný stánok bude mať v priestoroch Starej tržnice v Bratislave aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR, ktoré je dlhodobým partnerom podujatia. Bude v ňom aj diskutovať o rozvoji ľudských zdrojov vo výskume a vývoji.

Pokusy a diskusie

Návštevníkom bude k dispozícii viac ako 220 vedeckých stánkov a 75 diskusií z rôznej oblasti výskumu a inovácií. Podujatie bude už tradične v posledný septembrový piatok (28. 9.) v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade a Košiciach.

V každom meste je pripravený špeciálny program, interaktívne prednášky, vedecké workshopy či súťaže podľa veku návštevníkov. Materské, základné, ale aj stredné školy sa opäť môžu prihlásiť na rôzne sprievodné podujatia vo svojom regióne.

Bratislavský program Noci výskumníkov nájdete TU. Okrem slovenských miest sa bude noc výskumníkov paralelne konať v 30 európskych krajinách vo viac ako 350 mestách.

Noc výskumníkov 2016
15
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM