KAW Rôzne Správy

Editka sa DOČKALA: Prevratné rozhodnutie SÚDU, dievčatku poisťovňa drahý liek UHRADÍ

Malú pacientku, ktorá trpí svalovou atrofiou, môže zachrániť liek za 2 milióny eur. Poisťovňa jej ho najprv odmietla preplatiť, teraz sa však situácia zmenila.

Ilustračný obrázok k článku Editka sa DOČKALA: Prevratné rozhodnutie SÚDU, dievčatku poisťovňa drahý liek UHRADÍ
Zdroj: facebook.com/Editka - statocna bojovnicka s SMA II

Malá Editka, ktorá ešte nemá ani dva roky, bojuje so zákernou chorobou. Hoci ešte pred pár mesiacmi bola aktívne dieťatko, teraz jej začali ubúdať sily zo dňa na deň.

Nádej pre Editku

Dievčatko sa narodilo predčasne a aj preto napredovalo a vyvíjalo sa trošku pomalšie. Lekári jej koncom novembra minulého roka diagnostikovali ochorenie SMA II – spinálnu muskulárnu atrofiu. Malej pacientke okamžite urobili všetky potrebné vyšetrenia a odporučili liek s názvom Zolgensma. Ten chorobu dokáže zastaviť, jeho cena je však závratná – až 2 milióny eur.

Editke liek však poisťovňa odmietla uhradiť, hoci pri iných deťoch v minulosti urobila výnimku.

Aj po odvolaní VŠZP našu žiadosť zamietla, v poradí s tretím odôvodnením, a to takým, že neexistuje dostatok publikovaných medicínskych dôkazov o bezpečnosti a účinnosti lieku,“ povedala nám koncom januára mama Editky Monika Rischerová.

Prevratné rozhodnutie

Editkini rodičia už po prvom zamietnutí poisťovňou zorganizovali zbierku, ktorá bola pre dievčatko jedinou nádejou. Takto chceli nazbierať financie a uhradiť pre ňu dôležitý liek. Niekoľko mesiacov pribúdali na účte peniaze, dosiahnuť však takú vysokú sumu nebolo jednoduché.

Vo štvrtok (16. 3.) však prišla skvelá správa, ktorá Editkinu mamu rozplakala.„Dnes je TEN deň. Deň, kedy po dlhých týždňoch plačem, no nie od strachu o Edit či zúfalstva. Dnes plačem od šťastia. Dnes je TEN deň, keď sme vyhrali MY, VY – ale najmä Editka. Vyhrala svoju šancu na lepší život, nádej, vyhrala svoj BOJ, boj o génovú terapiu,“ zdieľala svoje šťastie na sociálnej sieti mama Editky.

Nateraz si Editkini rodičia môžu vydýchnuť. Súd totiž rozhodol, že Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) dievčatku liek uhradí.

Ako uvádza RTVS, stredisko pre ľudské práva považuje rozhodnutie za prevratné.

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva sa ako právny zástupca Editky rozhodlo obrátiť na súd s návrhom na nariadenie neodkladného opatrenia. Súd tomuto návrhu vyhovel a uložil poisťovni povinnosť uhradiť Editke liek Zolgensma,“ informovala RTVS právnička Slovenského národného strediska pre ľudské práva Zuzana Vlčeková.

Liek poisťovňa uhradí

VšZP sa vyjadrila, že berie na vedomie a urobí všetky potrebné kroky pre vykonanie spomínaného súdneho rozhodnutia. Potvrdila to hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Peterová.

Rozhodnutie súdu je prevratné práve preto, že v doterajšej súdnej praxi ešte nebolo vydané rozhodnutie, ktorým by súd zaviazal poisťovňu k úhrade lieku z titulu porušenia zákazu diskriminácie. „Je to signál pre poisťovne, ktorý je potvrdením povinnosti dodržiavať zásadu rovnakého zaobchádzania,“ vysvetlila pre RTVS Zuzana Vlčeková.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM