Aktualizované Rôzne Správy

Dunaj hrozivo stúpa: Bratislave hrozí povodeň + FOTO

Zatiaľ je nebezpečenstvo relatívne malé, no môže spôsobiť aj škody na majetku.

Ilustračný obrázok k článku Dunaj hrozivo stúpa: Bratislave hrozí povodeň + FOTO
7
Galéria
Foto: Karol Srnec / Zdroj: ephoto.sk

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre hlavné mesto výstrahu prvého stupňa, ktorá platí do štvrtka (6. 8.) 7.00 h.

„Vzhľadom na už spadnuté zrážky v nemeckom a rakúskom povodí Dunaja očakávame v hornej časti na slovenskom úseku v Bratislave a na dolnej Morave v Devínskej Novej Vsi prechod do kulminácií v hodnotách nad prvým stupňom povodňovej aktivity,“ uvádza SHMÚ na webovej stránke.

Prvý stupeň výstrahy upozorňuje na jav, ktorý môže podľa hydrológov spôsobiť relatívne malé nebezpečenstvo a škody na majetku menšieho rozsahu. Môže sa vyskytnúť aj niekoľkokrát do roka.

Kulminovať bude popoludní

Momentálne je podľa SHMÚ hladina Dunaja na nemeckom a rakúskom úseku v poklese po kulmináciách. „Na jeho slovenskom úseku očakávame kulmináciu dnes (5.8.) popoludní, a to v Devíne približne na úrovni 635 centimetrov a v Bratislave približne na úrovni 665 centimetrov. Prechod do pozvoľného poklesu predpokladáme zajtra v skorých ranných hodinách,“ napísali meteorológovia na sociálnej sieti.

V nasledujúcich dňoch sa opätovné vzostupy hladín na Dunaji neočakávajú, keďže dochádza k ustávaniu zrážok.

Vlna bude podľa SHMÚ postupovať do dolnej časti slovenského úseku, pričom kulminácie v Komárne očakávajú meteorológovia vo štvrtok (6. 8.) predpoludním a v Štúrove popoludní, „a to pod úrovňami stupňov povodňovej aktivity“.

Fotografie sú zo stredy 5.8.2020.

Zvýšená hladina Dunaja, 5.8.2020
7
Galéria
Foto: Karol Srnec / Zdroj: ephoto.sk
Zdroj: SHMÚ
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM