Správy Samospráva

Dúbravčania sa vyjadria, ako chcú využiť schátranú budovu

Starosta Martin Zaťovič pozýva obyvateľov na stretnutie priamo pri budove na Ulici kpt. Rašu.

Ilustračný obrázok k článku Dúbravčania sa vyjadria, ako chcú využiť schátranú budovu
Zdroj: Bratislava - Dúbravka

Vypálená, zničená a najmä nebezpečná. Taká bola roky budova na Ulici kpt. Rašu v centre Dúbravky. Prespávali v nej bezdomovci, stretávali sa tam narkomani. Požiare, výjazdy polície a sťažnosti obyvateľov neboli v súvislosti s objektom ničím výnimočným.

Odkúpili podiel

Na zmene pracuje už od roku 2015 súčasné vedenie mestskej časti Bratislava-Dúbravka. V lete v roku 2015 sa rozhodlo, že budovu, v ktorej v minulosti fungovala aj materská škola, získa. Budova mala totiž viacerých vlastníkov, čo komplikovalo obnovu a aj starostlivosť o ňu.

„Od nástupu do funkcie som rokoval so spoluvlastníkmi, nakoniec prišlo k dohode. Dve pätiny vlastnil Slovenský červený kríž a zvyšok patril ministerstvu vnútra,“ priblížil starosta Dúbravky Martin Zaťovič.

Dúbravskí poslanci po lete v roku 2015 schválili odkúpenie podielu od Slovenského červeného kríža za 12-tisíc eur a zámenu s ministerstvom vnútra. Za časť objektu na Ulici kpt. Rašu dostalo ministerstvo telocvičňu v škole na Bilikovej. Budovu aj tak ministerstvo vlastní, šlo teda len o scelenie majetku rezortu. Zámena s ministerstvom sa však pre legislatívne kroky a postupy ťahala, budovu do svojej správy tak Dúbravka získala až na jeseň roku 2017.

Aká budúcnosť čaká budovu?

Hneď potom začala mestská časť s veľkým čistením objektu, záhrady, areálu a následne jeho uzavretím pred nevítanými návštevníkmi. Okolie aj objekt sú tak bezpečnejšie.

Aktuálne chce mestská časť Bratislava-Dúbravka zbierať podnety, nápady, námety, čo by si Dúbravčania želali v budove. Možností je veľa, nutné je však myslieť na financovanie, udržateľnosť projektu. Starosta Martin Zaťovič pozýva preto obyvateľov na stretnutie priamo pri objekte.

Stretnutie priamo pri objekte na Ulici kpt. Rašu je naplánované na 4. októbra o 17:00 hod. V prípade dažďa sa stretnutie a debata uskutoční v Oranžovej sále Domu kultúry Dúbravka.

Na slovíčko

Neformálne debaty pod názvom Na slovíčko začalo vedenie Dúbravky organizovať na jar v roku 2015. Mestská časť podnety od obyvateľov spisuje, informuje o riešeniach, venuje im rubriku v Dúbravských novinách. Mnohé pripomienky spadajú totiž napríklad do kompetencie magistrátu alebo iných inštitúcií. Na stretnutia starosta pozýva aj miestnych poslancov, ktorí sa v prípade záujmu môžu zúčastniť a pridať sa k debate.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM