Eva Sládková Správy Samospráva

Dom odborov sa dostal do zoznamu pamätihodností Bratislavy. Bude ťažšie ho zbúrať?

Spolu s Istropolisom sa medzi pamätihodnosti Bratislavy dostalo aj "Véčko" na Námestí SNP či Nová tržnica.

Ilustračný obrázok k článku Dom odborov sa dostal do zoznamu pamätihodností Bratislavy. Bude ťažšie ho zbúrať?
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Mestské zastupiteľstvo Bratislavy včera (25.3.) rozšírilo celomestský zoznam pamätihodností Bratislavy. Podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu existujú dve druhy pamiatok – národné kultúrne pamiatka a pamätihodnosti lokálneho kultúrno-historického významu. Medzi tie sa aktuálne dostal Dom odborov, Véčko aj Nová tržnica.

Význam

Hlavným jednotiacim znakom objektov, ktoré pribudli do zoznamu, je ich veľkomestský charakter. „Ide o objekty, ktoré boli dôležité pre rozvoj metropoly hlavne v 2. a 3. štvrtine 20. storočia. Obyvateľmi mesta sú vnímané ako dôležité mestotvorné stavby a štruktúry, ktoré sa medzičasom stali neodmysliteľnou súčasťou urbanistickej skladby Bratislavy,“ uviedol poslancom v predloženom materiáli riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave Ivo Štassel.

Význam týchto stavieb podľa neho spočíva nielen v špecifickom architektonickom stvárnení, ale predovšetkým v tom, že pomáhali vytvoriť urbanistické prostredie, zodpovedajúce metropolitnému významu Bratislavy.

Búranie?

Aktuálne sa už dlho debatuje o zbúraní Domu odborov, na mieste ktorého chce developer postaviť Nový Istropolis. Táto téma vyvoláva vášne a tak sme zisťovali, či po vyhlásení za pamätihodnosť Istropolis nebude možné zbúrať.

„Zákon lokálne pamätihonosti v tomto smere neošetruje a aj keď ich samosprávy vyhlásia, nechráni ich to pred zbúraním,“ povedal pre Bratilava24 Ivo Štassel. „Ak ich zbúrajú, presunú sa do kolonky zaniknuté pamätihodnosti mesta,“ dodal.

Pamätihodnosti

Do bratislavského celomestského zoznamu pamätihodností pribudla aj budova trafostanice na Vajnorskej 122, Pallehnerova kolónia na Schillerovej ulici, kostol na cintoríne v Rači na Detvianskej ulici, Poštový palác na Námestí slobody, budova Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity na Námestí slobody, Internát Juraja Hronca na Bernolákovej. Taktiež Živnodom na rozmedzí Námestia 1. mája, Kollárovho námestia a Živnostenskej ulice, triedna škola na Metodovej, obytný dom V. Kohna na Mickiewiczovej, Café Regina na Hurbanovom námestí.

Rovnako aj obytný dom Mariánsky dvor na Heydukovej, bytový dom (prvý panelový montovaný dom v Československu) na Kmeťovom námestí, budova Astorky na Suchom mýte, budova chemicko-technologickej fakulty na Kollárovom námestí. V zozname po novom je aj pavlačový dom na Kalinčiakovej ulici, ale aj Hlboká cesta v Starom Meste, pretože sa tu stretáva karpatský skalný masív, obohatený prameňmi pitnej vody s kultúrnym dedičstvom mesta.

Ku koncu roka 2019 bolo 551 položiek v celomestskom zozname, ktorý je otvorený a v budúcnosti tu budú môcť pribudnúť aj ďalšie objekty. Zverejnený je na webe Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave.

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM